German Chancellor Angela Merkel (CDU) speaking at a press conference after the CDU party executive meeting in Berlin, Germany, 19 September 2016. After the Berlin House of Representatives elections, the party's leading committes have come together to analyse the results. PHOTO: MICHAEL KAPPELER/DPA
Канцлер Німеччини поставила цінності вище за питання про альянси

Цьогорічні вибори в США спаплюжили образ Америки в очах багатьох європейців, адже Європу завжди більше притягувала сила американських цінностей, таких як толерантність, особисті права і демократія, ніж культурні символи, такі як Голлівуд, «Кока-кола» чи iPhone, пише The Guardian

Після перемоги мільярдера Дональда Трампа, який проголосив себе прихильником тортур і вбивства сімей терористів і який демонстрував прихильність до автократів, багато європейців прокинулися 9 листопада з відчуттям, що Америку, якою вони захоплювалися, у них відібрали.

Америка ніколи не була ідеальною, так само, як і демократія, йжеться в статті. Але ерозія американського іміджу як демократії, здатної підтримувати спільний ліберальний порядок у світі, у поєднанні в найгіршим внутрішнім політичним дискурсом в Європі становить найбільшу загрозу для Заходу в такому вигляді, в яком він був останні 70 років.

Можна припустити, що Анґела Меркель – канцлер зі Східної Німеччини і найбільш впливовий лідер в Європі – одразу ж відчула страшний контраст між двома подіями 9 листопада. Одна з них – сповнена надії річниця падіння Берлінської стіни, а інша – перемога Трампа, сповнена тривог. В 1989 році, коли радісний натовп прорвався через стіну – символ поділу і пригнічення цілих націй – Меркель пішла до вулиці Борнґольмер в Берліні, на якій діяв перехід до західної частини міста.

Як політик Меркель завжди говорила про важливість американських цінностей для неї особисто і для Європи. В 2009 році вона виступила в Конґресі США, ставши таким чином першим німецьким канцлером, який зробив це після Конрада Аденауера. Під час своєї промови Меркель говорила про своє «захоплення американською мрією» в місці, де «повітря сповнене духом свободи». Тож не дивно, що 9 листопада її перша реакція на перемогу Трампа була настільки обережна і стримана.

Вона перерахувала «спільні цінності», які об’єднують Німеччину і США: «демократію, свободу, повагу до верховенства права і гідності кожної особистості незалежно від її походження, кольору шкіри, віросповідання, статті, сексуальної орієнтації чи політичних поглядів». «Спираючись на ці цінності, я б хотіла запропонувати тісну співпрацю», – сказала Меркель.

На думку оглядача, це була унікальна заява, якою канцлер Німеччини зробила те, чого до неї не робив жоден її попередник або, принаймні, не відчував потреби так діяти. По суті, Меркель встановила умови співпраці для президента США. Вона, схоже, поставила цінності вище за питання про альянси. І це сказала лідер країни, чия демократія й інститути з’явилися завдяки післявоєнній «інженерії» Америки в Європі.

Меркель добре розуміє, що якщо сьогодні в США почнеться темна і небезпечна ера неліберальності, наслідки для Європи будуть величезні, а фундамент європейського проекту, який вже сильно похитнувся, опиниться навіть під більшою загрозою. Минулого року вона виступила в ролі захисника міжнародних принципів надання притулку. І вона дуже стривожена ризиками через те, що Францію змете феномен Марін Ле Пен. І от тепер вона закликає найбільш могутнього союзника Європи лишитися вірним суті трансатлантичних зв’язків: цінностям, а не лише інститутам, військовій зброї чи торгівлі.

Якщо США виявляться неспроможними подати правильні сигнали, ті в Європі, хто хоче захистити ліберальну демократію, раптом зрозуміють, що ослабли. Так само, якщо Америка більше не переймається цінностями, які мають бути закладені в підвалинах проекту Євросоюзу, тоді здатність Європи протистояти силам, які хочуть його демонтувати, постійно знижуватиметься. Варто лише поглянути, як європейські демагоги та екстремісти аплодували Трампу, і наскільки Москва раділа його перемозі, щоби зрозуміти, як безпека Європи тісно пов’язана з подіями в Америці.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ