російські ультрас
Футбольні фанати в Росії – це частина навколодержавних воєнізованих силових структур

«Заявляти про себе всьому світу» – цей російський девіз годиться і для спорту. І тут усі засоби стануть у нагоді – і допінг, і пропаганда.

«Росія вже кілька років поводиться так, ніби перебуває в стані війни. Росія атакує і, попри те, підносить себе як жертву», – пише оглядач видання Tageszeitung Микола Клименюк.

Не дивно, що найважливішим фронтом стає спорт. «Кожна перемога святкується як виграна битва, а поразка сприймається як ганьба і зрада батьківщини», – пише журналіст.

Наприклад, коли російська хокейна збірна після ЧС-2015 повернулася додому з титулом віце-чемпіона, жоден фанат не зустрів її в аеропорту.

Спорт у Росії, як арена військових дій, стає справою державного значення. Футбольні клуби спонсоруються державою або вірними державі олігархами, фанатські спільноти також мають держпідтримку.

«Держава робить це не з симпатії до фанатів – це ціна, яку вона платить за їхню лояльність», – зауважує Клименюк.

Так, багато російські вболівальники приїхали на «Євро-2016» у Франції не за власні кошти. Це лише посилює відчуття, що сутички в Марселі були не випадковістю і традиційним «з’ясуванням стосунків» фанатів двох команд. Ядро групи молодиків становили натреновані хулігани, діяли вони скоординовано.

«Футбольні фанати в Росії – це частина навколодержавних воєнізованих силових структур, що стоять поруч із багатьма козацькими сотнями, бандами байкерів, патріотичними військовими товариствами і вірними Путіну молодіжними рухами», йдеться в статті.

Нерідко, продовжує автор, фанати атакують опозиціонерів лівого спрямування, б’ють учасників протестних демонстрацій. Держава контролює їх лише частково.

«Що стосується футболу, то тут для Росії йдеться не про спорт і не про бізнес. На перше місце ставиться бажання продемонструвати свою силу всьому світу, і тут вже все використовують – і допінг, і мобінг з булінгом (цькування, – ред.), і обман, і пропаганду», – резюмує журналіст, радячи перед «ЧС-2018» у Росії враховувати, що безпека гостей для Москви не буде пріоритетом.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ