putin-erdogan-na-vsesvitn-omu-energety-chnomu-forumi
Путін та Ердоґан провели двосторонню зустріч на Всесвітньому енергетичному форумі в Стамбулі 10 жовтня

Російський президент Владімр Путін скористався плановим заходом, який проходив у Стамбулі 10 жовтня, щоби просунутися до примирення з Туреччиною. Зокрема, відновити угоду щодо зупиненого проекту будівництва газопроводу «Турецький потік», пише The New York Times.

Повернення до проекту передбачає і традиційний російський геополітичний «підсолоджувач» – зниження «Газпромом» ціни на газ для Туреччини.

Поява Путіна на Всесвітньому енергетичному форумі стала його першим візитом до Туреччини з моменту кризи у російсько-турецьких відносинах, коли було збито російський військовий літак.

«Обидва лідери намагалися показати, що вони не ізольовані політично і залишаються центральними гравцями за будь-якого вирішення сирійського конфлікту. Вони сиділи поруч у першому ряду на енергетичному конгресі в Стамбулі, жартували і пізніше зустрілися для проведення двосторонніх переговорів», – зазначає видання.

І Путін, і Ердоґан нещодавно мали проблеми з Вашинґтоном. США розірвали співпрацю з Москвою у Сирії, а потім звинуватили Кремль у скоєнні воєнних злочинів. Турецький лідер піддав критиці американців після липневої спроби державного перевороту за «радикальні репресії проти широкого кола критиків», йдеться в статті.

Туреччина і США також розходяться щодо питання курдів. Якщо Анкара вважає курдські ополчення, які воюють у Сирії, терористами і загрозою національній безпеці, то Вашингтон розраховує на сирійських курдів, як на основну наземну силу в боротьбі з «Ісламською державою».

Путін набагато сприятливіше оцінив поведінку турецького лідера після спроби перевороту. До того ж він давно прагне використовувати будь-які тріщини в НАТО, вважає оглядач NYT.

Ердоґан згадав раніше в цьому місяці, що Туреччина може запропонувати способи відновити перемир’я у Сирії, яке розвалилося на тлі взаємних звинувачень між Росією та США. Анкара також хотіла б, щоби США і Росія підтримали встановлення безполітної зони в Сирії вздовж кордону, забезпечивши безпечну зону для розміщення мільйонів біженців.

При цьому Туреччина і Росія продовжують підтримувати протилежні сторони в сирійській громадянській війні. Росія використовувала ВКС, щоби зберегти владу Асада. Туреччина, у свою чергу, в певних межах підтримала повстанців, оскільки не бажає бачити розширення влади курдів на роздробленій території півночі Сирії», зазначає автор.

Оглядачі вважають, що зустріч Ердоґана з Путіним свідчить про провал сирійської політики турецького президента.

Президент Туреччини має чимало приводів сердитися на Путіна, адже «Росія безцеремонно бомбить житлові масиви, лікарні та інші цивільні об’єкти в Алеппо, який Туреччина вважає своєю зоною впливу і де вона підтримує повстанців. Проте, зустріч двох президентів у Стамбулі в понеділок справила досить приємне враження. Хоча турецький лідер і сказав про критичну ситуацію в Алеппо, він ані словом не згадав Росію і Путіна».

На чільному місці стояли спільні економічні інтереси: в присутності Ердоґана і Путіна міністри енергетики обох країн підписали договір про будівництво газопроводу «Турецький потік».

Про відсторонення диктатора Башара Асада сьогодні в Анкарі вже не говорять. Ердоґан, згідно із сирійською інформацією, навіть відправив до Дамаска свого емісара. Куди важливіше за Асада для турецького керівництва тепер відтіснити, крім «Ісламської держави», загони курдської народної самооборони на півночі Сирії, йдеться в статті.

«Наполегливо ходять чутки, – продовжує журналістка, – що між Туреччиною, Росією та ще одним помічником Асада – Іраном – є якийсь секретний пакт. Саме завдяки йому Росія нібито погодилася на інтервенцію турків до Сирії за умови, що ті не братимуть участі в боях за Алеппо».

Як повідомляв Інформаційний Акцент, міністри енергетики Росії та Туреччини підписали у Стамбулі міжурядову угоду про будівництво газопроводу «Турецький потік».

За матеріалами InoPressa

БЕЗ КОМЕНТАРІВ