Ісламські батальйони, укомплектовані чеченцями, допомагають Україні воювати із заколотниками
Ісламські батальйони, укомплектовані чеченцями, допомагають Україні воювати із заколотниками

У зоні АТО на боці української армії воюють близько 30 добровольчих формувань, з-поміж них три ісламських батальйони, яких «перекидають на найгарячіші ділянки», пише The New York Times. Кореспондент Ендрю Крамер поговорив із командиром одного з таких формувань, яке названо на честь Шейха Мансура – легендарної постаті чеченського опору XVIII ст. За даними американської газети, формування підпорядковується організації «Правий сектор».

Співрозмовник Крамера відмовився назвати своє ім’я, сказавши лише, що йому приблизно 45 років, він брав участь в обох чеченських війнах і донедавна жив у Франції. «Нам подобається воювати з росіянами. Ми завжди воюємо з росіянами, – цитує журналіст слова польового командира. – Ось уже 24 роки, як я став на цей шлях. Для нас війна ніколи не закінчувалася. Ми ніколи не уникали війни з Росією і ніколи не станемо цього робити».

Українські командири побоюються, що сепаратистські угруповання можуть захопити під’їзні шляхи до Маріуполя і взяти в облогу місто, довоєнне населення якого становило близько половини мільйона. Для боротьби з проросійськими бойовиками, місто покладається на бійців правих організацій та ісламських формувань. Чеченець сказав, що добре ладнає з націоналістами, бо вони, як і він сам, «люблять свою батьківщину і ненавидять росіян». Командир також розповів, що він та його бійці не носять важкої броні: «Такий у нас погляд на ці речі. Ми віримо в Бога, тож бронежилети нам не потрібні».

«Батальйони імені Шейха Мансура і Джохара Дудаєва здебільшого складаються з чеченців, але є в них і мусульмани з інших частин пострадянського простору, наприклад узбеки і балкарці. У третій підрозділ під назвою «Крим» входять переважно кримські татари», – йдеться в статті. За даними видання, чеченці приїжджають в Україну з Європи та Середньої Азії.

«За загальним визнанням, чеченці– цінні бійці, – продовжує кореспондент. – Українські командири звеличують їх як чудових розвідників і снайперів. Крім того, чеченці славляться майстерною організацією засідок і нальотів. Під час чеченських воєн повстанці послідовно вбивали взятих у полон офіцерів і солдатів-контрактників, а тих, хто потрапив до армії за призовом, залишали в живих».

Ані батальйон імені Шейха Мансура, ані «Правий сектор» «не входять до числа офіційних військових або поліцейських формувань, і влада України відмовляється повідомити, скільки чеченців воюють на сході України, йдеться в статті. «Нікому з них не платять. Крім ворога, у цих угруповань з українцями (та й із союзниками України на Заході, включаючи Сполучені Штати), немає практично нічого спільного».

«З часів війни, яка йшла в 1980-х в Афганістані, Москва звинувачує Сполучені Штати у заохоченні бойовиків-ісламістів і тієї війни, яку вони ведуть на її вразливій південній околиці, тобто у веденні політики, яка дозволяє витончено вирішити два завдання – приборкати Росію і відвернути бойовиків від Сполучених Штатів». Проте відсутні, зазначає журналіст, «будь-які вказівки на причетність Сполучених Штатів» до мусульманських батальйонів.

Про польового командира Ісу Мусаєва, який теж емігрував з Чечні до Данії, співрозмовник Крамера розповів, що разом із ним створив торік восени чеченський батальйон. Високопосадовці в українському уряді схвалювали ці дії, але «жодних документів не було, нічого не записували». Мусаєва вбили в бою у лютому. Цього року французька влада затримала двох бійців цього батальйону, звинувативши їх у причетності до «Ісламської держави», але насправді до терористичного угруповання його соратники не входили, стверджує чеченець. «Вся Європа тремтить від страху перед росіянами, – сказав командир. – Європі вигідно, щоби ми на добровільних засадах тут воювали. Але не всі це розуміють».

Читайте: Український батальйон очолив чеченець, якого звинувачували в замаху на Путіна

За матеріалами InoPressa

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ