Ісландія
Якщо «пірати» переможуть на виборах, ті ісландці, кому небайдужа країна, отримають «необмежені права» в її керуванні

Ісландія стоїть на порозі якісної зміни політичної системи. В країні може відбутись повний демонтаж держави з усіма інститутами. А двигуном цієї соціально-політичної реформи безпрецедентних масштабів стала місцева Піратська партія. Про це пише Новое время.

Головний елемент партійної платформи «піратів» –  зміна конституції країни з метою запровадження норм прямої демократії під час ухвалення будь-яких рішень на національному рівні. Простіше кажучи, значну частину державного апарату демонтують, а визначатимуть долю Ісландії безпосередньо її жителі на референдумах різних рівнів.

Ті, кому небайдужа країна, отримають «необмежені права» (вираз Йонсдоттір) в її керуванні. Технічні деталі все ще обговорюються, але, мабуть, голосування з того чи іншого питання відбуватиметься в Інтернеті. За допомогою спеціального додатка громадяни зможуть пропонувати навіть законопроекти. Ті з них, які зберуть достатню підтримку в суспільстві, виноситимуться на голосування.

В програму партії входить повна свобода слова і право без обмежень поширювати інформацію, ліквідація інституту авторських прав в Інтернеті, декриміналізація наркотиків, а також збільшення податків на невелике коло неймовірно багатих співгромадян, які контролюють риболовлю та банківський сектор – місцеві «олігархічні» галузі економіки. Рибальство взагалі збираються віддати під контроль всього населення, оскільки ця сфера вважається в Ісландії національним надбанням не тільки економічним, але й соціокультурним.

«Пірати» стверджують, що повний демонтаж держави поки що не потрібен, деякі її інститути збережуться. Але заявлена мета – «фундаментальна зміна системи» з майже повним витісненням з неї бюрократії і народних обранців різних рівнів.

Місцеві скептики називають програму сирою та ідеалістичною. На думку опонентів, «пірати» сповнені ідей, які можна реалізувати чисто технічно. Наприклад, незрозуміло, хто збиратиме податки, якщо держава «відімре». Міжнародна діяльність, керування армією та поліцією також навряд чи можливі без відповідних інститутів.

Тим не менш «Піратській партії» симпатизують ісландці. За останні місяці їхня популярність знизилася з майже 40 до 28 відсотків, але, тим не менш, вони залишаються найбільш популярною партією в країні, обганяючи консерваторів, які йдуть другими, на чотири відсотки.

Якщо таке становище збережеться до 26 жовтня, коли в Ісландії відбудуться позачергові парламентські вибори, то «пірати» переможуть, а їхній лідер отримає право формувати Кабінет Міністрів.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ