Яценюк Барна
Світ облетіли кадри, як Барна напав на Яценюка в той момент, коли той зачитував звіт уряду за рік

Весь світ сміявся над тим, як депутат від «Блоку Петра Порошенка» Олег Барна «виносив» з-за трибуни ВРУ Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, коли той зачитував звіт про роботу Кабміну. Втім, ситуація далеко не комічна. Вона має скандальне й політичне підґрунтя, пише політичний оглядач Süddeutsche Zeitung Катрін Кальвайт.

«Яценюка вже кілька місяців звинувачують у тому, що він отримує зиск з корупційних махінацій його однопартійців і дружніх олігархів», – пише журналіст. Днями його відставки зажадав голова Одеської ОДА і колишній грузинський президент Міхеїл Саакашвілі. Минулого тижня під час візиту до Києва публічно розкритикував Яценюка і його команду Віце-президент США Джо Байден. Водночас тією людиною, яка стоїть за Яценюком і на якого спрямовані всі звинувачення, є депутат Верховної Ради України Микола Мартиненко, який кілька днів тому запропонував скласти з себе повноваження, йдеться в статті. Цей близький соратник Яценюка, як стверджується в матеріалі, був на боці чинної влади і за екс-президента Януковича: з 2002 року він обіймав пост голови парламентської комісії з енергетики, ядерної політики та ядерної безпеки, що надавало йому доступ до таких високоприбуткових галузей промисловості, як нафто-, газо- та вуглевидобуток, а також торгівля титаном і ураном.

Проти Мартиненка ведуться розслідування за підозрою у відмиванні грошей у Швейцарії та Чехії, продовжує Кальвайт. Як випливає із запиту швейцарської сторони до Генпрокуратури України, опублікованого українським журналістом і депутатом Сергієм Лещенком, компанія Broadcrest, яка належить Мартиненку, нібито брала комісію в розмірі 15% як хабар від автомобільного концерну Skoda за можливість працювати на українському енергетичному ринку.

До того ж наближені Мартиненка через дві зареєстровані в Австрії фірми торгували українською сировиною за завищеними цінами. Австрійська прокуратура з розслідування корупції вже почала слідство у цій справі. Згідно з даними австрійської газети Kurier, фірми Bollwerk AG і Steuermann mbH «продавали і купували дорогі титан і уран, зокрема і в обхід санкцій проти Росії». А, за даними Лещенка, «оскільки Мартиненко завдяки своїй політичній посаді і близькості до уряду контролював роздачу замовлень державній компанії «Енергоатом», він отримував відкати, що сягали 20% вартості контрактів».

Керівництво обох австрійських компаній спростовує всі звинувачення в незаконній діяльності. Проте, колишній діловий партнер Мартиненка, який порвав з ним усілякі відносини, заявив, що його колишній партнер був лише поплічником прем’єра, а плани з виходу у відставку – ніщо інше, як «жертва пішака». Яценюк, у свою чергу, вважає себе жертвою «брудної кампанії», пише автор.

Читайте: Австрійські ЗМІ зацікавилися таємними оборудками екс-нардепа Мартиненка з імпортом урану та експортом титану

Як повідомляв Інформаційний Акцент, 11 грудня у Верховній Раді відбулося емоційне й бурхливе засідання. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк звітував перед парламентарями про рік роботи Кабміну. Натхненна промова голови «уряду камікадзе» вразила далеко не всіх народних обранців. Зокрема, до голови Кабміну під час його виступу підійшов депутат від «БПП» Олег Барна з букетом квітів, перев’язаних чорною стрічкою, і вдарив ним прем’єра. Згодом Барна прокоментував свій вчинок та визнав, що він – не надто європейський. Однак, наголосив: «… Бо якщо Яценюк не піде, я дуже боюся, що його винесуть люди». Згодом фракція «БПП» вибачилась перед колегами з «Народного фронту» та виключила Барну зі свого складу.

Читайте: «Виносу тіла» не буде: Яценюк залишається на посаді

БЕЗ КОМЕНТАРІВ