a01334e-img-5218
Якщо правлячий клас країни не прислухається до своїх друзів на Заході, він дослухається своїх же громадян, вважає американський експерт

Західні експерти вчергове критикують чинну українську владу через збереження корупції та відсутність реформ, а також вбачають причину цього безпосередньо у президенті Петрові Порошенку. Про це пише екс-керівник проекту з економічних реформ у колишньому СРСР Держдепу США Джош Коен у статті для Foreign Policy.

У лютому провідні реформатори в Міністерстві економіки та Генеральній прокуратурі пішли у відставку, звинувативши чиновників, пов’язаних з президентом Порошенком, у блокуванні їхніх спроб позбавити Україну корупції, йдеться в статті.

«Більше того, українська «стара гвардія», яка залишилася від часів до Євромайдану, здається, демонструє все більше готовності підірвати демократичний розвиток країни, щоби змусити замовчати своїх критиків. Використовуючи лютневий закон, що зазнав сильної критики, партія президента Порошенка виключила з членів парламенту двох критично налаштованих депутатів», – пише Коен.

Кабінет міністрів заборонив держслужбовцям критикувати лідерів країни. Але, мабуть, найгірше те, що прокуратура перейняла репертуар Кремля, коли використовувала сфабриковані звинувачення в розкраданні грошей з американської допомоги, щоби зробити набіг на провідну українську неурядову антикорупційну організацію, зазначає Коен.

«Все більш корумпована і авторитарна поведінка київських політиків – це не тільки зрада того, за що виступали революціонери Євромайдану. Це ще й ляпас віце-президенту США Джо Байдену – можливо, найбільш високопоставленому другові України на Заході», – обурюється він.

«Настав час почекати з калачами і дістати батіг», – вважає Коен.

«Першим кроком буде визнання, як вже почали робити експерти з питань України, що президент Порошенко – радше сам є проблемою, аніж її рішенням», – пише автор.

«Він, безумовно, демократично обраний глава української держави, тож Захід (і українці) й надалі його підтримують, принаймні на цей момент. Завдання полягає в тому, щоби знайти способи чинити на нього і його уряд жорсткіший тиск», – йдеться у статті.

«Настав час поставити умови для надання подальшої фінансової допомоги: немає реформ – немає допомоги», – пропонує Коен.

Однією з принципових складових цих реформ він вважає виправлення «жахливо корумпованої» судової системи України.

Також важливим кроком на шляху до реформ Коен називає підтримку критиків Порошенка.

«Якщо правлячий клас країни не прислухається до своїх друзів на Заході, можливо, пам’ятаючи про те, що трапилося з його попередником, він дослухається своїх же громадян», – наголошує автор статті.

Як зазначала колишній міністр фінансів України Наталія Яресько, енергійне громадянське суспільство України є головною зброєю країни в боротьбі з корупцією.

«Дозволити громадським активістам чинити ще більший і ефективніший тиск на політиків – найкраще, що може зараз зробити Захід для України», – переконаний Коен.

Він також вважає, що відкриття постійних представництв українських організацій громадянського суспільства у Вашингтоні та Брюсселі допоможе головним реформаторам встановити тісні зв’язки із західними чиновниками і провідними спонсорами, такими як МВФ.

Коли західні чиновники зустрічаються з українським урядом, реформатори повинні бути присутніми там, підкреслює автор.

«Це також сприяло би створенню консультативної ради, що складається з представників провідних організацій громадських активістів і реформаторів в уряді, який контактуватиме безпосередньо з адміністрацією Байдена», – йдеться в статті.

«Призупинення фінансової допомоги та одночасне посилення громадянського суспільства надіслало би сигнал Порошенкові, Україні та усьому світі: для нас має значення народ, а не політичні долі його лідерів. І сьогодні як ніколи українцям треба почути цей заклик», – підсумовує екс-керівник проекту з економічних реформ Держдепу США Джош Коен.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ