Карл Волох, бізнесмен, громадський активіст, блогер
Карл Волох, бізнесмен, громадський активіст, блогер

Днями товариш сказав мені: «Рейтинг Саакашвілі почав падати. Ти це передбачав ще кілька місяців тому — можеш радіти». Радіти? Я? Як же погано довколишні розуміють часом мою мотивацію.

Тривалий час Міша був моєю чи не іконою. Справа в тому, що я глибоко переконаний: боротьба з системною корупцією є найскладнішим випробуванням для будь-якого реформатора. А якщо врахувати специфіку менталітету мешканців радянської та пострадянської Грузії — практично нездійсненним.

Люди слабо розуміють тамтешню специфіку. Кажуть: «Та скільки там тієї Грузії — жалюгідних чотири мільйони людей? Хіба це завдання того ж рівня складності, що в Україні?».

Все це правильно, але з точністю до навпаки.

Маленька країна, де до будь-якого міністра або прокурора можна дістатися в одне-два рукостискання, а в ментальності — неписані закони Кавказу (з їхнім культом чоловічої дружби, сімейних і сусідських зв’язків) значно важливіші за писані державні, була населена людьми, які до початку третього тисячоліття в питанні законослухняності відрізнялися від українців не менше, ніж українці від швейцарців.

І все-таки Міша впорався. І тому я вважав, що для України і всього постсовка він зробив не менше, ніж наші найвидатніші національні політики. Довів, що впоратися з корупцією можна в найкоротший термін.

А потім він переїхав сюди, пішов в українську політику — і обіс**вся.

Мушу сказати, що сумніви в розумності його рішення взяти губернаторство у мене були від самого початку. Бо хіба реально проводити радикальні реформи в одному реґіоні? Але хто я, щоб сумніватися в рішеннях великого Саакашвілі?

Тим більше, я ж не знаю, які обіцянки при цьому йому дав президент. «Напевно, отримав карт-бланш, — думав я. — І Одеса буде тепер випробувальним полігоном для головних реформ та антикорупційної боротьби».

Втім, останню думку нескладно було перевірити.

В Одесі живе й багато років успішно її грабує Сергій Ківалов. Більше того, він контролює в цьому регіоні незліченне число корумпованих суддів і прокурорів. Тож будь-яка робота зі зміни реґіону повинна була початися саме тут.

І я вирішив перевірити свої думки з Зурабом Адеїшвілі — головним помічником Міхеїла з питань юстиції.

— Чи отримали ви «добро» від президента на Ківалова? — запитав я при зустрічі.

— У нас зараз головний пріоритет — кредит на будівництво дороги, — ухильно відповів Зураб.

І я зрозумів (ще тоді, влітку), що ні фіга вони не продумували й  не прораховували. Жодних карт-бланшів не отримували. А Міша банально стрибнув у вир з головою. І вся ця затія з Одесою приречена на неуспіх. Що незабаром і підтвердилося: мало реальних досягнень, зате багато піару та популізму.

Відповідно, входження в національну політику в ролі регіонального тріумфатора провалилося. Довелося компенсувати це підвищеним рівнем популістичності та піару, в чому, щоправда, Міша не має собі рівних. Взагалі, його інстинкти «політичної тварини» (це не образа, а американський термін) занадто сильні, щоб дозволяти йому довго залишатися на других-третіх ролях. І в цьому, мабуть, наразі його (і наша з ним) головна проблема.

Я абсолютно не виключаю, що в ролі президента з серйозними повноваженнями (або фракцією в парламенті, як у Петра Порошенка), він міг би забезпечити перелом у боротьбі з корупцією та впровадженні реформ. Але таке йому точно поки не світить. А на других ролях він чітко деструктивний — тим паче, що нинішню владну команду точно його однодумцями не назвеш.

Чи зуміє Міша знайти в цих умовах своє нормальне місце в українській політиці, не знаю. Поки бачу лише, що його досвід боротьби з корупцією нам не допомагає. І мої опоненти знову мають нагоду стверджувати, що вона в Україні на цьому етапі невикорінима. І я марно витрачаю свої роки та зусилля на спроби з нею боротися.

Михеїл Саакашвілі

БЕЗ КОМЕНТАРІВ