Карл Волох, бізнесмен, громадський активіст, блогер
Карл Волох, бізнесмен, громадський активіст, блогер

Як кажуть обізнані люди, я часто буваю правий в юридичних суперечках (нехай навіть не маю формальної юридичної освіти), бо, як правило, вмію зрозуміти суть закону і логіку законодавця. Наберуся нахабства і спробую пояснити, чому вважаю абсолютно некоректним твердження, яке поширилось останнім часом, що Конституцію зараз міняти не можна, бо норма Основного закону забороняє це під час воєнного чи надзвичайного стану, а у нас тривають військові дії, тобто, де-факто – військове становище.

Так ось, помилка в тому, що прихильники цього трактування прив’язують заборону змінювати Конституцію до військових дій, жертв тощо, хоча жодного сенсу в цьому немає. Більш того, саме під час війни (або з метою її припинення) нерідко виникає необхідність проводити найбільш радикальні реформи, які неможливі часом без змін до Конституції.

У чому ж тоді сенс норми, що обмежує внесення змін? Все просто: проблема не у війні, а у воєнному стані! Бо він автоматично означає обмеження частини базових громадянських свобод, зокрема, свободи слова (вводиться цензура) або свободи зібрань, демонстрацій, мирних протестних акцій тощо. Тепер уявіть, що військова влада змушує в такий момент парламент змінити, наприклад, терміни повноважень президента до 20 років. Або змінити державний устрій. А ми з вами, тобто, громадяни, не можемо навіть висловити свій протест – нас розженуть і посадять, як і передбачається діяти під час воєнного стану.

Ось тому законодавець і заклав до конституції обмеження – щоби захистити права громадян від можливих зловживань виконавчої (військової) або президентської влади. Але жодні обмеження у нас зараз не запроваджені, права і свободи ми використовуємо в повному обсязі. А значить, і жодних обмежень у внесенні змін до Конституції бути не може.

Реформуйться на здоров’я.

Джерело: Карл Волох

БЕЗ КОМЕНТАРІВ