флот
Морський кордон України охоронятимуть катери-роботи

В Україні почали перейматися не лише сухопутним кордоном з РФ, але й морським. До кінця року планується «зміцнити» наші територіальні води в Донецькій, Запорізькій, Херсонській та Миколаївській областях. За інформацією видання Сегодня, відповідний проект розпорядження днями ухвалив Кабмін.

Плани поки лишена папері, але вражають: за ситуацією хочуть стежити за допомогою вертольотів, літаків і безпілотників, а в можливих місцях висадки морського десанту супротивника – побудувати цілу систему вогневого ураження. Далі – більше: патрулювати море хочуть за допомогою катерів-роботів – таких собі плавальних безпілотників, які управляються з землі. Зараз їх на озброєнні немає. Крім того, прикордонникам повинні доручити зробити більш мобільними сили, які охороняють особливо небезпечні напрямки (один з них – від Криму до Одеси). Щоправда, звідки вже до кінця року візьмуться необхідні кошти, в документі не уточнюється.

ЗМІ дізналися у морських прикордонників в Чорному та Азовському морях, з якими випадками їм довелося стикатися за час військового конфлікту. Бійці кажуть, що з початком війни в Україні їх служба сильно змінилася: тепер вони завжди перебувають в стані підвищеної боєготовності. Час від часу вони розстрілюють розвідувальні безпілотники супротивника. Крім того, за півтора роки, згідно з офіційними даними, до морських кордонів України двічі наближалися бойові кораблі російського флоту. Була і трагедія: у червні поблизу Маріуполя на саморобній міні вибухнув їх катер, загинули двоє.

«Кожен день у нас на службі – понад 20 кораблів і катерів, тісно працюємо з авіаційної ескадрильєю, щодня тренуємося протистояти диверсійно-розвідувальним групам. Вночі проводилися тренувальні стрільби по імітаторам підводних диверсантів – надувалися кулі з діодними вогниками. У навчаннях куля – це імітація голови диверсанта (раніше такі тренування не проводилися, – ред.)», – розповіла помічник командира Одеського загону морської охорони Наталія Гуменюк. За її словами, у вересні їх загін зафіксував наближення бойових кораблів РФ до «брівки» того району, де проходили навчання: «Була піднята наша авіація для моніторингу ситуації».

«Моніторинг ситуації – правильне завдання, але у нас не вистачає плавзасобів для перехоплення порушників, а тим більше – для відбиття військової загрози, – говорить військовий експерт Сергій Згурець. – Непогано було б, якби ВМС отримали б більше повноважень з управління кораблями Держприкордонслужби. Але справа в тому, що і там, і там не вистачає кораблів. Зараз потрібно активізувати кораблебудівні програми. Потрібні малі десантні катери типу «Гюрза» і «Кентавра». Такі можуть будуватися на багатьох заводах. Що стосується вкладання коштів у безпілотники і тепловізори для прикордонників, то таких технічних засобів можна закупити скільки завгодно, але вони виявляться малоефективними, якщо нічим буде відображати загрозу. Тобто сама система з якісної охорони морського кордону може так і не запрацювати».

Також експерти вважають необхідним об’єднання сил ВМС із морськими прикордонниками.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, командувач ВМС України віце-адмірал Сергій Гайдук заявив, що керівництво опрацьовує перспективи створення флоту надмалих підводних човнів.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ