Катерина Серко, журналіст, блогер
Катерина Серко, журналіст, блогер

Перше правило на шляху до диктатора: нікому не кажи, що в тебе є політв’язні.

Друге правило на шляху до диктатора: що б не сталося – не зізнавайся, що в тебе є політв’язні.

Третє правило на шляху до диктатора: стеж за тим, щоб твої політв’язні не стали національними героями.

Юрiй Хорт Павленко
Юрiй Хорт Павленко

До Вінниці приїжджаю ранковим «Інтерсіті». Виходимо не з того боку вокзалу і опиняємося на вулиці Карла Маркса. На щастя, до суду йде кожен трамвай і купа іншого транспорту – суд у центрі міста, їхати 15 хвилин.

Єдиний зал, під яким купа людей – той, де судитимуть Юрія Хорта. Тут з десяток активістів і трохи більше нацгвардійців. Вони чомусь агресивно обурюються, коли потрапляють в об’єктив.

Зал виглядає дуже по-домашньому. На стінах – шпалери, дві сувенірні мапи і календар. На тумбочці – макет корабля, завалений куртками. Над дверима висить іконка. На лаві три нацгвардійці вбивають час, клацаючи на телефонах, на лаві без спинки Хорт читає газету.

За рахунок сходинки, на якій споруджено клітку, Юрій Павленко виглядає на голову вищим за інших. Вітається, просовує за ґрати голову, активно жестикулює і перемовляється з адвокатом і суддею – Іриною Курбатовою.

Юрiй Павленко спiлкується з адвокатом
Юрiй Павленко спiлкується з адвокатом

– У Курбатової на столі лежить чудесний посібник, називається «Энциклопедия наших заблуждений», – посміхаючись, говорить Хорт під час перерви. – По-моєму, це прекрасно демонструє її погляд на цю справу.

– До цього можна ставитися філософськи, – кажу я, шкодуючи, що книгу сфотографувати не вдасться.

– Я так і ставлюсь. – Юрій каже, спочатку на судах «бикував». Потім зрозумів, що результату не буде що б він не робив, тож тепер просто стібнеться і чекає на відставку президента. Мовляв, це єдине, що може врятувати від «п’яти-семи років позбавлення волі» за дії, яких він не чинив.

Після перерви суд продовжує досліджувати «відеодокази»: записи з мітингу під Вінницькою ОДА, яку нібито захоплював Хорт. За весь суд Хорт з’явиться лише в трьох відео епізодах: на першому він стоїть, на другому – кричить, на останньому – зі словами «це не мій президент» розриває портрет гаранта.

Вивчення вiдеодоказiв
Вивчення вiдеодоказiв

– О! Рука Кремля, – сміється Хорт, коли на екрані за кордоном міліції хлопець в балаклаві розбиває двері облради міліцейським кийком.

На наступних кадрах в штовханині під дверима ради мітингувальник надягає на голову міліціянта хутряну шапку-вушанку. В залі сміх.

У СІЗО сидіти – не мішки носити (с) Юрій Хорт

– Тітушки Гройсмана! – лунає в залі, коли камера відходить до наступних фігурантів мітингу.

– Тітушок били? – впівголоса питає суддя в Павленка.

– Били, – відповідає він. – Вони ж на те і тітушки, щоб їх бити.

– Я за те, щоб людей не били, – каже суддя і відвертається до екрану.

– А я за те, щоб тітушки не порушували право людей на відвідини сесії!

У цей час в залі суду на спині сусіда попереду, представник «Народної ради Майдану» Юрій Кисельов з виразом крайнього вдоволення обмальовує портрет президента. До середини судового засідання в залі вже три чорно-білі портрети Петра Порошенка обписані і обмальовані. Один з них висить на стіні позаду вільних слухачів – з точкою посеред лоба, як свого часу в Януковича.

Портрет гаранта
Портрет гаранта

Нарешті транслюють фінальний «відеодоказ»: Юрій Хорт розриває портрет Петра Порошенка. В цей час за моєю спиною розривається три портрети.

– Та не зараз! Почекайте до кінця суду! – кричить активіст, який ці портрети приніс.

Після оголошення про кінець судового засідання демонстративно розривається ще п’ять портретів. Перед тим, як вивести активіста, йому голосно декламують вірш: Продажні судді! Ідіть до чорта! Тримайся, Юра! Тримайся, Хорте!

Розiрвання портретiв
Розiрвання портретiв

У сухому залишку

Коли Янукович посадив двох людей за трафаретне графіті з червоною цяткою на лобі, в соцмережах молодь почала масово ставити ці зображення на аватарки. «Прострілений» Янукович з’явився на стінах багатьох міст і сіл, принт на футболках став популярним, як і марші на підтримку Володимира Никоненка та Ігоря Ганенка. Коли за публічно розірваний портрет Порошенка сів Хорт, активісти теж стали на його захист. Тепер портрети гаранта рвуться в рамках флешмобів (‪#‎Хорт_флешмоб), на маршах за звільнення політв’язнів, мітингах і судах.

Після суду, які відбуваються часто, в робочі дні і завжди привертають увагу активістів, лишається дивне відчуття правосуддя Шредингера. Чи варто садити активіста за грати за неповагу до президента держави? Чи варто прикривати його арешт статтями, які не пов’язані з цією дією? Скільки людина може відсидіти за звинуваченнями, в яких немає здорового глузду?

У сухому залишку завжди лишається креативна меншість, здатна ризикнути і сісти в сусідню камеру Вінницького СІЗО. Лишаються військові, які страшно соромляться того, що їх кидають охороняти пасіонаріїв (балаклави одягти не можуть, коли фотографуєш – реагують вкрай агресивно). Лишаються судді, які затягують суди, чекаючи політичних рішень і політв’язні, яким не лишається нічого іншого, окрім як сміятися зі своїх судів.

Перше правило потенційного диктатора: коли показово саджаєш особистого ворога, варто слідкувати за тим, щоб він не перетворився на національного героя. Доки Хорт сидить, у нього є на це всі шанси.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ