долар
Казахстан наслідує Росію в питанні дедоларизації країни

У сфері валютного регулювання Казахстан пішов шляхом Росії. Про це заявив голова Національного банку республіки Кайрат Келімбетов, повідомляє ТАСС.

За його словами, Росія не просто перейшла до гнучкого формування курсу вітчизняної валюти, але й провела попередню роботу з дедоларизації. «Центробанк Росії готувався протягом 5-7 років. Була проведена дуже велика робота щодо дедоларизації. Рівень валютних депозитів у банківській системі Росії не вище 20-25%», – зазначив Келімбетов. Казахстану цей шлях «ще належить пройти», сказав він. І якщо перехід до плаваючого курсу національної валюти вже здійснено, то в плані дедоларизації ще належить «дуже серйозна робота».

Як повідомив глава Нацбанку, вже підготовлена серія заходів, серед яких, зокрема, обмеження на здійснення розрахунків у доларах. «Якщо ви, наприклад, оформляєте угоду з купівлі рухомого або нерухомого майна, а вони відповідно підлягають держреєстрації, то, природно, платежі повинні здійснюватися в тенґе», – пояснив Келімбетов.

Незважаючи на те, що після переходу до плаваючого курсу тенґе, він впав по відношенню до долара більш ніж на 25%, Келімбетов вважає, що зберігання заощаджень у національній валюті має більше переваг – за рахунок більш високої ставки винагороди (10% для депозитів в тенґе і 3% – для валютних), а також більшому розмірі державної гарантії (10 млн тенґе – для депозитів в тенґе і 5 млн – для валютних вкладів). Крім того, глава Нацбанку вважає, що у зв’язку з переходом до плаваючого курсу в країні поступово виросте впевненість у тенґе, також зникнуть девальваційні очікування.

За прогнозом Келімбетова, процес дедоларизації займе великий проміжок часу: «Це зміна законодавства, це фінансова грамотність населення. Протягом 3-5 років, як мінімум, повинна відбутися». Але в цілому він вважає дедоларизацію «неминучою».

За даними Нацбанку на червень 2015 року, частка строкових банківських вкладів населення в іноземній валюті склала 72%.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ