Експерти зробили різні прогнози щодо підвищення мінімальної заробітної плати
Експерти зробили різні прогнози щодо підвищення мінімальної заробітної плати

Низка експертів у коментарі 24 проаналізували обіцянку Кабінету Міністрів України про зростання мінімальної заробітної плати до 3200 гривень.

На думку аналітика Андрія Вігірінського, з точки зору видатків бюджету реалізація обіцянки уряду розкривається одним рядком у презентації до новини про нову «мінімалку», що на офіційному сайті КМУ: «Мінімальна заробітна плата не буде застосовуватися як розрахункова величина при визначенні посадових окладів».

Для прикладу експерт наводить норму Закону «Про судоустрій та статус суддів», відповідно до якої посадовий оклад судді місцевого суду встановлено у розмірі 10 мінімальних заробітних плат, тобто підвищення «мінімалки» на 1600 гривень повинно було би підвищити оклад судді на 16 000 грн. Зрозуміло, що це означало б подвоєння витрат бюджету на оплату праці усіх бюджетників, чого кошторис не витягне.

«Тому мінімалку, за яку сьогодні працюють 45% населення, піднімають удвічі, відрахування бізнесу до бюджету збільшуються пропорційно, при наступному призначенні субсидій її розмір на домогосподарство зменшується в силу збільшення офіційного доходу, а для бюджету скорочуються видатки на фінансування цієї статті», − зазначив фахівець.

Він спрогнозував, що збільшення мінімальної зарплати до 3200 таки відбудеться, оскільки це складова реформи не тільки оплати праці, але й перша стадія формування накопичувальної системи пенсійного забезпечення.

За словами експерта громадської організації «Публічний аудит» Тараса Галайди, у разі ухвалення відповідного рішення про підвищення мінімальної зарплати необхідно буде «уважно стежити за курсом, який обов’язково бабахне».

«Підняти доходи можна або за рахунок зростання економіки, якого не спостерігається, або за рахунок емісії – грошей стане більше, тільки купити за них можна буде менше», – вважає Галайда.

Щоправда, цю думку спростував Віргінський. Він наголосив, що це була би правда, якби йшлося про формулу «мінімалка=реальна зарплата», тоді дійсно був би прямий взаємозв’язок із ВВП. Насправді ж ідеться лише про те, що частка того, що виплачується в конверті, зменшиться.

Читайте: У Кабміні розповіли, де шукатимуть гроші на підвищення «мінімалки»

БЕЗ КОМЕНТАРІВ