Учасники протесту
Учасники протесту

Колишні в’язні та представники громадської організації «Синдикат» 25 лютого провели акцію протесту біля Генеральної прокуратури України та оголосили про початок голодування. Учасники виступили проти рабської праці в’язнів, катувань та свавілля керівництва у стінах українських тюрем. Про це повідомив кореспондент видання Інформаційний Акцент із місця події.

Під час заходу колишні ув’язнені показали шрами, що лишилися від «спілкування» з наглядачами й керівниками колоній та наголосили, що ці безчинства тривають уже не перше десятиліття, а всі спроби законного розв’язання проблеми спускають на гальмах і лише погіршують умови засуджених.

Голодувальники підкреслюють: минуло вже дві революції, однак у пенітенціарній системі зберігається повний правовий нігілізм, широко застосовують тортури, за що ніхто не несе відповідальності.

Колишній арештований Павло Панич заявив, що під час акції в Мін’юсті в часи Революції гідності він із в’язниці звернувся до тодішнього керманича міністерства.

«Сергій Старенький тільки став головою Пенітенціарної служби. Тоді люди озвучили факт катувань у 25-й колонії, і я тоді з в’язниці на гучному зв’язку в телефоні звернувся до міністра юстиції і всіх, хто там був присутній. Замість того, щоби відреагувати на факти катувань, які я озвучив, Старенький подзвонив начальнику СІЗО, щоб мене ізолювали від загальної маси. Після цього я відсидів у карцері (за телефон) і потім півтора року відсидів в одиночній камері», – розповів Панич.

Павло Панич
Павло Панич

Мета акції, за словами учасників, – привернути увагу до того, що відбувається за колючим дротом, адже широкі кола громадськості не здогадуються про порушення прав в’язнів. Один з активістів зазначив, що на полицях супермаркетів є чимало товарів, незаконно вироблених у місцях позбавлення волі, зокрема контрафакт: дитячі креми, «адідаси», косметика «Чорный жемчуг» і таке інше. В’язні змушені працювати у дві зміни, їм часто не нараховують зарплат, як це передбачає чинне законодавство, а дохід від цього отримують приватні структури.

в'язні
Євген Чепелянський

«Держава оплачує комунальні послуги, а вони (адміністрація – ред.) ведуть бізнес і катують людей. З 2013 року у нас є однакові відповіді Генеральної прокуратури про те, що «надсилаємо на Харків»… Всі відповіді ідентичні: «порушень не знайдено… немає підстав». 17 грудня ми написали заяву на Генпрокурора, знову відбулася якась перевірка, яка знову показала, що «все нормально», – пояснив причини акції лідер «Синдикату» Євген Чепелянський. Він також наголосив, що у зверненні були конкретні факти і прізвища: хто, коли та яким чином катував людей, однак на всі офіційні запити отримували формальні відписки, а жодного заявника навіть не допитали.

Володимир Бордун показує шрами на тiлi
Володимир Бордун показує шрами на тiлi

Історія одного з ув’язнених – Володимира Бордуна – описана в книзі «Права людини в Україні 2013», як кричущий приклад порушень прав людини.

«Мою історію показують всьому світу, а я нічого не можу добитися! Мене тричі вивозили на швидкій, били так, що шрами всюди, зокрема на печінці – це 2012 рік. Мені навіть додали термін по 391 статті (ККУ, «злісна непокора вимогам адміністрації виправної установи» – ред.) і сказали: молись, щоб ти лишився живий. Нема людини – нема проблеми. Мені додали 3 роки, коли лишалось сидіти 70 днів», – розповів Бордун. Однак попри міжнародний розголос, винуватців знущань досі не притягнули до відповідальності.

Окрім цього, колишні арештанти заявили про випадки доведення в’язнів до самогубства чи свідоме затягування з наданням медичної допомоги (це формально не вважається вбивством). Ба більше, іноді, за словами колишніх засуджених, наглядачі колють непокірним арештованим психотропні препарати.

в'язень
Шрами на руках. Ознаки невдалої спроби суїциду

У результаті переговорів із заступником генпрокурора Ю. Столярчуком звернення заявників вирішили внести в Єдиний реєстр досудових розслідувань, а також справу не передаватимуть у Харківську прокуратуру – нею займатиметься слідча група столичної прокуратури. Втім, у разі, якщо розслідування не принесе реальних змін і покарання винних, активісти заявили про намір більш рішучих дій.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ