Володимир Василенко
Володимир Василенко

Суд у Гаазі не побачив злочинів проти людяності на Майдані через те, що українські правоохоронці не надали достатньої доказової бази. Прокуратурі треба було збирати докази, бо від якості документів та матеріалів залежить висновок суду. Про це, коментуючи висновки Гаазького суду про нібито відсутність злочинів проти людяності під час революційних подій на Майдані, кореспондентові видання Інформаційний Акцент розповів Надзвичайний і Повноважений посол України, суддя Міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії 2002-2005 рр. Володимир Василенко.

На думку заслуженого юриста України, злочини проти людяності все ж було зафіксовано: «Громадська комісія боротьби з порушеннями та попередження злочинів зафіксувала порушення і їх можна кваліфікувати, як злочини проти людяності. Звичайно при наявності солідної доказової бази прокурор суду в Гаазі зробив би інші висновки».

На переконання Василенка, такий вирок суду не є трагедією для українського суспільства, і зараз обов’язок покарати винних лежить на національній правоохоронній системі. «Міжнародний кримінальний суд в Гаазі навіть, якщо б прийшов до висновку, що на Майдані були дійсно скоєні злочини проти людяності, а я переконаний, що вони були скоєні, то він міг би порушити кримінальні справи лише проти найвищого керівництва. Тобто проти Януковича, Захарченка і всієї цієї компанії. Суд ніколи не займався розглядом кримінальних справ проти середньої і нижчої ланки – це відповідальність правоохоронних органів України», – зазначив експерт.

Василенко підкреслив, що за такий вирок не потрібно звинувачувати Гаазький суд, а обурення скерувати керівництву держави і української правоохоронної системи.

«Українські правоохоронні органи, Генеральна прокуратура через півтора роки нічого не зробили. Я вважаю, що часу було досить, аби на національному рівні провести якісне розслідуванні і притягти до відповідальності винних. І відповідно подати матеріали в Гаазький суд на основі яких можна було притягти до відповідальності Януковича і компанію. Тоді можна було б просити міжнародний кримінальний суд взяти участь в їх переслідуванні, як кримінальних злочинців», – зазначив юрист.

Він також додав, що це ще не кінець справи, Гаазький суд може відновити слухання: «Якщо виникнуть нові факти, нові обставини, то міжнародний кримінальний суд в Гаазі може повернутися до розгляду цієї справи. Проте спочатку треба, щоби в Україні покарали осіб середньої і нижчої ланки, які брали участь у злочинах. І на основі їхніх свідчень подавати знову документи в Гаагу».

Нагадаємо, що прокурор Міжнародного кримінального суду в Гаазі Фату Бенсуда у висновках щодо скоєння злочинів проти людяності на Майдані заявив, що в Києві були серйозно порушені основні права людини, але не було злочинів проти людяності.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ