Туреччина може закрити протоки Босфор і Дарданелли
Туреччина може закрити протоки Босфор і Дарданелли

Криза у відносинах Росії та Туреччини може не обмежитися припиненням співробітнцитва в енергетичній та туристичній сфері. Згідно з міжнародними домовленостями, влада Туреччини має право закрити протоки Босфор і Дарданелли, які з’єднують Чорне і Середземне моря, для військових судів, якщо відчує «загрозу військової небезпеки». А у разі прямої війни це трапиться автоматично. Проте, зараз одностороннє перекриття проток малоймовірно, оскільки порушує міжнародні угоди, зокрема Конвенцію Монтре 1936 року, зазначає РБК.

Згідно з документом, у мирний час Туреччина зобов’язана пропускати військові судна малого та середнього класів всіх країн. Держави Причорномор’я можуть проводити через протоки військові кораблі будь-якого класу. Єдине обмеження: вони повинні слідувати поодинці або з мінімальним ескортом (до двох міноносців).

Якщо Туреччина перебуває в стані війни або «під загрозою військової небезпеки», питання про допущення військових кораблів в протоки залишається на розсуд Анкари. Згідно з умовами договору, в цьому випадку війна повинна бути оголошена офіційно, а якщо цього не відбулося, то Туреччина зобов’язана пропустити іноземні кораблі з умовою, що ті відрізані від своєї бази ВМС. Крім того, країні необхідно отримати згоду ООН з питання закриття проток.

Зауважимо, що в мирний час торгові судна можуть безперешкодно проходити через Босфор і Дарданелли «вдень і вночі, незалежно від прапора і вантажу», і навіть якщо Туреччина перебуває у стані війни, вона зобов’язана пропускати цивільні судна дружніх і нейтральних країн (вночі і по наміченому Анкарою фарватеру). Якщо країна «вважає себе під загрозою військової небезпеки», вона все одно зобов’язана пропускати всі торгові судна, незалежно від прапора, в будь-який час, проте курс також повинен бути вказаний Анкарою.

Керуючий партнер юридичної фірми «Юрінфлот-СПб» Владімір Морковкін вважає, що з юридичної точки зору в Туреччини немає правових підстав закривати протоки в нинішній ситуації. Перешкоджати проходу недружніх судів Туреччина може тільки в стані війни, впевнений експерт. Можлива заборона проходу через чорноморські протоки для російських військових кораблів ставить під загрозу постачання контингенту РФ в Сирії, заявив політолог Станіслав Бєлковський в ефірі телеканалу «Дождь». Військово-транспортні судна не зможуть виходити в Середземне море. Отже, постачання сирійського угруповання буде повністю паралізовано. Росія не зможе збільшити контингент до 25-30 тисяч осіб, як заявлялося. Це виключить сухопутну операцію РФ в Сирії», – припустив експерт.

Довідка: Конференція про режим чорноморських проток у швейцарському Монтре проходила з 22 червня по 21 липня 1936 року. У ній брали участь СРСР, Туреччина, Велика Британія, Франція, Болгарія, Румунія, Греція, Югославія, Австралія та Японія. Вона була скликана за пропозицією Туреччини для перегляду конвенції про режим чорноморських проток, ухваленої на Лозаннській конференції 1922-1923 років.

В Монтре відбулася гостра дискусія, шо була викликана спробою Великої Британії обмежити під приводом «рівності» чорноморських і нечорноморських держав право проходу через протоки радянських військових кораблів. У результаті була підписана нова конвенція, згідно з якою Туреччина отримала право ремілітаризувати зону проток.

Варто додати, що до революції, в 1915 році, було підписано секретну угоду між країнами Антанти, згідно з якою Велика Британія й Франція погоджувалися вирішити вікове Східне питання шляхом передачі Константинополя з чорноморськими протоками Російській імперії в обмін на землі в азіатській частині Османської імперії. Однак Босфорська операція так і не відбулася – після Жовтневого перевороту Владімір Ленін підписав у грудні 1917 року звернення до трудящих мусульман Сходу, де розголосив існування секретної угоди, заявивши, що «таємні договори поваленого царя про захоплення Константинополя, підтверджені скинутим Керенським, нині порвані та знищені».

Читайте: Москва вдалася до улюбленої зброї – погрожує Анкарі енергетичною блокадою

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ