Розслідування провели журналісти програми «Схеми»
Розслідування провели журналісти програми «Схеми»

Народні депутати масово користуються приватними літаками, які здебільшого зареєстровані на офшорні компанії. Крім того, «слуги народу» пересуваються автіками преміум-класу, які часто не вказані в їхніх деклараціях про доходи. Про це йдеться у розслідуванні програми Схеми.  

Журналісти з’ясували, що колишній голова Адміністрації Президента Віктора Януковича та його сестра, депутати з «Опоблоку» Сергій та Юлія Льовочкіни постійно літають одним і тим самим літаком Bombardier Challenger 850. Його вартість становить близько 40 мільйонів доларів, а година оренди такого літака обійдеться у близько 7 тисяч євро.

94479522-54e2-4517-ac05-f0abf00ef2c4_w610_r0_s
Інтер’єр літака Bombardier Challenger 850

Літак із державним знаком UR-ICD вдалося знайти в реєстрі цивільних повітряних суден України. Згідно з даними реєстру, цей літак отримав реєстраційне посвідчення 5 місяців тому – 6 квітня 2016 року. Власником вказана офшорна компанія з Британських Віргінських островів Eola Assets Limited.

У деклараціях Сергія та Юлії Льовочкіних літака немає, натомість у декларації Сергія Льовочкіна є дані про сплату в 2015 році майже двох мільйонів гривень на авіаційну компанію «Бізнес джет трепел» – це український оператор літака, яким пересуваються Льовочкіни.

Інший народний депутат, лідер депутатської групи «Відродження» Віталій Хомутиннік та його колега Валерій Писаренко у компанії російського підприємця Павла Фукса потрапили в об’єктив камери журналістів на виході з віп-терміналу аеропорту «Київ». Вони прибули на літаку Gulfstream G280 з бортовим номером VP-CVH. Коштує такий літак близько 25 мільйонів доларів.

Інтер'єр літака Gulfstream G-280
Інтер’єр літака Gulfstream G-280

Цікаво, що раніше журналісти видання «Новое время» повідомляли, що літак Хомутинніка зареєстрований на офшор з Кайманових островів.

Родину народного депутата від «Блоку Петра Порошенка» Сергія Тригубенка та сім’ю бізнесмена Ігоря Сала помітили у літаку Gulfstream G200 Galaxy, що 31 липня прибув до Києва з Італії.

«Економічна правда» повідомляла, нібито структури з орбіти Ігоря Сала мали інтерес у вугільному бізнесі на сході України. Інше видання – «Наші Гроші» – публікувало розслідування про те, що народний депутат Тригубенко курирує вугільну галузь нібито під наглядом першого заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка.

Згідно з декларацією за минулий рік, депутат Трегубенко заробив майже 75 тисяч гривень. Члени його родини – 1 мільйон.

«Схеми» знайшли українську авіакомпанію, яка здає в оренду саме цей літак, яким літав депутат. Середня вартість такого перельоту становить близько 20 тисяч євро, а це – півмільйона гривень.

Як з’ясувалося, цим же літаком пізніше з Харкова у Київ летіли народні депутати від «Опозиційного блоку» Юрій Бойко та Юлій Йоффе. У компанії, яка здає в оренду цей літак, повідомили, що переліт Харків – Київ коштує 8,5 тисячі євро.

Бойко, Йоффе та Трегубенко – не єдині народні обранці, які використовують один і той самий літак. Так, наприклад, двічі вдалося зафіксувати приліт саме на цьому чартері народного депутата від «Блоку Петра Порошенка» Гліба Загорія. Після першого прильоту Загорій сів за кермо «Мерседеса», якого немає в його декларації. Коли Загорій прилетів вдруге, то знову сів за кермо «Мерседеса», але вже іншого. Однак і другої автівки не виявилося в його офіційній декларації.

Народний депутат Олександр Герега з дружиною Галиною, співвласники мережі гіпермаркетів «Епіцентр», користуються літаком Gulfstream G550. Цей літак зареєстрований на австрійську авіакомпанію.

Найдорожчим літаком Falcon 900, вартість якого сягає 50 мільйонів доларів, користуються депутат від «Опозиційного блоку» Нестор Шуфрич та колишній голова Адміністрації Президента часів Кучми і кум Путіна Віктор Медведчук.

Знімальна група програми тричі стала свідком прильоту в аеропорт «Київ» народного депутата від «Опозиційного блока» Вадима Новинського. Усі три рази депутат-мільйонер прилітав на різних літаках.

Використовує чартери і близький соратник президента, народний депутат від фракції «Блок Петра Порошенка» Ігор Кононенко. Він пояснив, що оплачує чартери власним коштом.

Літаком Gulfstream G200, зареєстрованим на австрійську авіакомпанію MJet GmbH, користується народний депутат від «Народного фронту» Андрій Іванчук.

На ринку авіаперевезень кілька компаній пропонують переліт Ніцца – Київ на літаку Gulfstream G200 – у середньому за 20 тисяч євро, це близько 600 тисяч гривень. Водночас, згідно з декларацією за 2015 рік, народний депутат Андрій Іванчук заробив 891 тисячу 518 гривень. Отже, вартість оренди літака перевищує половину його офіційно задекларованого річного доходу.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ