Леонід Кравчук
Кравчук вважає, що Росія може почати воєнні дії проти Польщі або Чехії

Перший президент України Леонід Кравчук в інтерв’ю німецькій газеті Frankfurter Rundschau звинуватив Росію в ментальності агресора.

«За Путіна Росія знову почала дотримуватися своїх войовничих і агресивних традицій. Зараз для неї немає нічого більш важливого, ніж відновлення кордонів царської імперії. І Заходу слід нарешті зрозуміти, що ці кордони проходять по самому центру Європи», – заявив Кравчук. За його словами, Росія є «потенційним агресором для Європи»: «Сьогодні я б не став відкидати, що Росія може почати військові дії проти Польщі або Чехії». «Ця країна веде війну протягом 150 років. Російські політики, громадяни, зокрема, й інтелігенція, почуваються завойовниками. Навіть діячі мистецтв з Росії їздили на Донбас і стріляли там з кулеметів по українських солдатах», – додав екс-президент.

Нині в Україні і на Заході, на думку політика, «відсутнє ясне розуміння ситуації, що склалася». «Нашому керівництву треба нарешті почати називати речі своїми іменами. На Донбасі йде не антитерористична операція, а війна. (…) Територія перебуває під російською окупацією. Путін намагається довести, що там немає російських солдатів, а те, що відбувається, – внутрішня справа України. І дехто вірить йому», – зазначив Кравчук.

Також колишній президент розкритикував деякі положення мінських домовленостей. «Ми визнали, що в Мінську було вирішено, що спочатку на Донбасі пройдуть вибори і лише потім Україні буде передано контроль за ділянкою кордону з Росією. Меркель і Олланд наполягали: спочатку вибори, спочатку надання статусу, спочатку амністія. Але про які вибори за українськими законами може йти мова, якщо українська держава нічого там не контролює? Це просто смішно, це абсурдна гра». «Вони (західні партнери, – ред..) перетворили Україну на футбольний матч. З одного боку б’є Франція, з другого – Німеччина. А Обама стоїть на воротах», – зауважив Кравчук.

Європейці та США, як вважає екс-президент, «повинні ясно визначити, які заходи необхідні для того, щоби зупинити агресію Путіна проти України. Захід повинен зрозуміти, що цього разу йдеться не про меркантильні інтереси, а про майбутнє демократичної цивілізації. (…) В історії вже було щось подібне. Тільки тоді дійовими особами були Чемберлен і Гітлер. І історія вчить: якщо ніхто не зупинить агресора, сам він не зупиниться».

Попри те, Кравчук не шкодує з приводу того, що в 1994 році Україна відмовилася від ядерного арсеналу в обмін на гарантії територіальної недоторканності. «До того часу наші ядерні ракети застаріли. У 1997 році нам би довелося міняти всі боєголовки. Росія не постачала нам нові, а своїх у нас не було. Ми могли стати заручниками свого ядерного арсеналу. Кожна ракетна шахта обійшлася б нам у мільярд доларів, а їх у нас було 165», – розповів колишній президент України.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ