мартиненко
Мартиненко вважають наближеною особою до Порошенка і Яценюка

Австрійське видання Kurier зацікавилось розслідуванням щодо українського політика й олігарха Миколи Мартиненка, який, як зазначено в статті, «вважається наближеним до Президента України Петра Порошенка і Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка». Його підозрюють у збагаченні завдяки корупційним схемам, пов’язаним з імпортом ядерної сировини з Казахстану та експортом металу до Росії.

У поле зору правоохоронних органів Мартиненко потрапив після того, як один зі швейцарських банків запідозрив його у відмиванні грошей, пише автор. За версією українського слідства, «на рахунку Мартиненка виявлено зароблені на відкатах кошти в розмірі 30 млн. євро». У слідчих органах вважають, що ці гроші Мартиненко отримав у результаті «посередницьких угод, здійснених через два підприємства у Відні».

З 2006 року Мартиненко обіймав у Верховній Раді України пост голови Комітету з ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки (нещодавно він заявив про складання депутатських повноважень) і «завдяки цьому контролював, серед іншого, 15 наявних у цій країні ядерних реакторів», йдеться в статті. Суть угоди, до якої імовірно причетний герой статті, автор описує так: «Більшу частину урану, необхідного для АЕС, Україна закуповує у казахстанського «Степногірського комбінату». Однак з договору, датованого лютим цього року, випливає, що покупцем виступає не Україна, а фірма Steuermann Investitions, зареєстрована на вулиці Ґольдшмідґассе у Відні. Австрійський покупець, який урану в очі не бачить, зі значною націнкою перепродає товар Україні». За даними слідчих, збитки сягають 34 млн. євро на рік.

Друга схема, до якої, за даними українських слідчих органів, причетний Мартиненко, пов’язана з продажем у Росію титану: «Цей метал, незамінний для авіаційної та оборонної промисловості, українська «Об’єднана гірничо-хімічна корпорація» постачає російській фірмі «ВСМПО-Авісма», дочірньому підприємству російського оборонного концерну «Ростех». Але оскільки Україна і Росія перебувають у стані війни, громадськості не сподобалося б, якби Україна стала постачальником титану для виробництва автоматів Калашникова, з яких потім стріляли б по українських солдатах і цивільних особах на сході країни. Тут методика ймовірно та сама, що й з ураном: хоча навантажені титаном вагони вирушають до Москви, рахунок приходить австрійській фірмі Bollwerk Finanzierungs- und Industriemanagement AG. Вона зареєстрована за тією ж адресою на Ґольдшмідґассе, що й знайома нам за операціях з ураном Steuermann Investitions. Зрозуміло, метал російським покупцям австрійська фірма перепродує значно дорожче».

Газета Kurier зв’язалася з керівництвом посередницьких фірм, про які йдеться в статті. Вольфганг Ейберґер з Bollwerk підкреслив, що «всі уранові угоди закріплені в договорі, зареєстровані у всіх державних установах, а також перевірені і підтверджені Євроатомом – європейським регулятором в галузі ядерної енергетики». Він також повідомив, що в жовтні цього року за заявою української сторони Міністерство внутрішніх справ Австрії перевірило діяльність компанії на предмет відповідності нормам у сфері непоширення ядерної зброї, «і виявилося, що всі звинувачення не мають під собою підстав». Точнісінько так, запевнив Ейберґер, йдуть справи і з підозрами в корупції. «Ми завжди дуже швидко і з абсолютно позитивним результатом проходимо загальноприйняті на ринку перевірки, зокрема банківські», – заявив він.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ