Кирило Сазонов, політолог і блогер
Кирило Сазонов, політолог і блогер

Учора робоча група, до якої входять представники всіх фракцій Верховної Ради та уряду, досягла трьох домовленостей щодо проекту держбюджету. Ухвалити його спробують вже на цьому тижні.

Місцеві бюджети матимуть ту саму систему, що й 2015 року. Погоджено єдиний соціальний внесок, тобто податок на зарплату буде знижений до 22%. Влада розраховує, що це призведе до детінізації зарплати. І один з найважливіших моментів – для малого та середнього бізнесу зберігається система спрощеного оподаткування.

Проте вважати бюджет нормальним можна лише із застереженням «для нинішньої ситуації». Маса статей витрат урізана, просто тому що грошей вистачає виключно на найнеобхідніше. І то за умови, що МВФ відновить кредитну програму. Проте спікер Володимир Гройсман розраховує, що більшість депутатів чудово розуміють, наскільки складна зараз ситуація, і проголосують за проект бюджету вже на цьому тижні. Даремно, до речі, розраховує.

Тобто, розуміють, може, й усі. Але погратися в «Баба Яга проти», вимагаючи «зростання зарплат і пенсій, зниження тарифів та податків прямо зараз» не відмовляться. Гріх втрачати таку нагоду. Бюджет все одно приймуть – зате члени коаліції, які не голосували, зможуть розповідати виборцям, що саме вони всі в білому.

Цілком передбачувано першою відмовилася голосувати за бюджет «Батьківщина». Юлія Тимошенко навіть виступила із заявою, назвавши проект руйнівним для економіки держави. І публічно зажадала реальної індексації зарплат і пенсій.

Напевно, непублічні вимоги теж були – наприклад, знизити ренту з видобутку газу для дружніх олігархів і повернути крісло міністра економіки «регіоналам». Але залишимо тіньові переговори в тіні – повернімося до публічної риторики. Одним махом лідер «Батьківщини» вирішила накрити всі цільові аудиторії. І це мудро: обіцянки й вимоги безкоштовні, тож нерозумно в такий момент себе обмежувати. Головне, щоб «піпл схавав».

Окрім підвищення зарплат і пенсій, Тимошенко звично вимагає зниження тарифів. А ще збільшити фінансування освітньої та наукової галузей. Здавалося б – практично всі оточені турботою і варто вчасно зупинитися, та де там! Юлія Володимирівна згадала, що грошей бракує окремо коледжам і окремо ПТУ, бракує закладам охорони здоров’я та багатьом іншим. А це, між іншим, теж виборці. І вони також заслуговують на турботу.

Нехай грошей і не дадуть, але ж вони запам’ятають, хто для них вимагав! «У такому вигляді бюджет руйнування держави не пройде. І «Батьківщина» буде на цьому фундаментально стояти», – наголосила Юлія Володимирівна.

Насправді, Тимошенко абсолютно права. Поганий бюджет. І грошей справді бракує – на освіту, на медицину. Та на багато статей не вистачає. Ось і МЗС урізали фінансування. І зарплати з пенсіями піднімати треба, хто ж сперечається. От тільки, якщо хтось забув, ми живемо у країні, що воює. І втратила пристойний шматок своєї економіки в результаті окупації.

У нас за визначенням не може бути великого бюджету і зайвих грошей. На жаль, але вийти в якесь мінімальне зростання з такими стартовими позиціями Україна зможе лише до кінця 2016 року. І все одно – рай не настане. Можна це визнати, і по ліжку простягати ніжки. А можна вимагати все й одразу – благо, зачарованих і довірливих дурнів поки вистачає. Тобто якийсь рейтинг забезпечений, нехай і ціною безвідповідальності.

Утім, усі вимоги Тимошенко задовольнити теж можна. З 1 лютого мінімальна зарплата і пенсія нехай будуть 5 тисяч, а з 1 березня – десять. Фінансування всіх галузей розраховуємо просто: беремо кошторис 2015 року та множимо цифри на два. Або на три – якщо мало. Головне, щоб друкарський верстат витримав навантаження.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ