Кирило Сазонов, блогер
Кирило Сазонов, блогер

Отже, вечір вівторка закінчився двома показовими голосуваннями Верховної Ради. Рішення про визнання роботи уряду незадовільною підтримали більшістю, а ось у відставку відправити не змогли. Витівка Петра Порошенка провалилася.

Депутатів, у принципі, все влаштовувало. Весь негатив за кризу в економіці збере особисто Арсеній Яценюк і «Народний фронт». Решта зможуть голосно заявляти, що не люблять цей уряд, і визнали його роботу незадовільною. Критикувати і набирати очки. А взяти відповідальність на себе — самогубців немає.

Але на Банковій вирішили йти ва-банк, відправляти уряд у відставку та протискувати через Раду власного ручного прем’єра. Володимир Гройсман це мав бути чи Валерія Гонтарєва — значення вже немає. Бо план провалився. Голосів забракло. І це — головний сигнал українським елітам. Порошенко поставив усе на відставку уряду і програв. Він не контролює Верховну Раду.

І це не тимчасові труднощі. Банкова вже не може диктувати навіть 226 депутатам. Так що продавити зміни до Конституції, зібравши 300 голосів, — тим паче за межею реальності. Це був ляпас по самолюбству і провалений іспит. І в очах України, і в очах Заходу. Гра в Януковича закінчилася грою в Ющенка. Так буває.

Насправді причин для смутку немає. І цей провал Петра Порошенка для країни — безумовний позитив. Справа не в Арсенієві Яценюку. Просто дуже небезпечно, коли одна людина або один клан бере під контроль всі гілки влади. Вона вже не може зупинитися, а потім не може піти на виборах.

Занадто багато влади в одних руках — найбільший ризик для України. Наш шанс на реформи і демократичний розвиток — у рівновазі політикуму.

Ну а замість вишеньки на торті — відставка генпрокурора Віктора Шокіна, якою Порошенко хотів розплатитися з порядними депутатами і громадськими активістами за свою спробу узурпації влади. Шокін у відпустці. Тобто звільнити зараз його не можна. І з великою часткою ймовірності він повернеться до виконання обов’язків.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ