Кирило Сазонов, блогер
Кирило Сазонов, блогер

Після скандалу з публікацією «панамських документів» президент Петро Порошенко пообіцяв реалізувати в Україні реформу з деофшоризації бізнесу. Налаштований він, судячи із заяви, дуже рішуче та обіцяє зробити неможливим використання офшорних рахунків в Україні. «Це важлива частина майбутніх реформ — прозорість, відкритість і зрозумілі кроки», – сказав він.

Справедливості заради варто відзначити, що два роки тому Петро Олексійович не менш рішуче обіцяв провести деолігархізацію, але все закінчилося локальної війною Петра Олексійовича з Ігорем Коломойським. Ну, й сама ситуація — коли людина з офшорної компанія обіцяє з офшорами боротися, дещо віддає сюрреалізмом.

Насправді простого вирішення проблеми не існує. Не можна ось так взяти і за допомогою одного закону або указу заборонити офшори. Але можна зробити так, щоби реєструвати підприємство в Україні та вести тут бізнес було простіше та вигідніше, ніж вибудовувати схеми з податковими гаванями.

Лібералізація в усіх сферах, ліквідація більшості контролюючих і перевіряючих органів, прозорі тендерні процедури, приватизація більшої частини державних підприємств — рецепт винайдений давно.

Так, ще обов’язково здійснити справжню, а не косметичну судову реформу. Без чесних судів інвестиційна привабливість України залишиться низькою. Ну, й прокуратуру все-таки також треба почистити, а не імітувати процес.

Чи готовий Порошенко піти на ці кроки? За два роки його президентства серйозних спроб зробити це ми від нього не бачили. Але якщо раніше президент міг розмивати відповідальність, то тепер він цієї можливості позбавлений.

Порошенко дуже довго боровся за крісло прем’єра і тепер отримав його для Володимира Гройсмана. Фактично глава держави сконцентрував усю владу в своїх руках — президентська вертикаль, урядова, плюс найбільша фракція у Верховній Раді. Ну, й генпрокурор із главою СБУ — теж люди президента.

Але влада не дається сама по собі. У комплекті з нею іде відповідальність. І що більше влади — то більше відповідальності. А нам залишається невдовзі дати оцінку за результатом роботи.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ