Кирило Сазонов, політолог і блогер
Кирило Сазонов, політолог і блогер

Повертаючись до голосування за бюджет 2016, я хотів би відзначити дві речі. Смішну і серйозну.

Почну зі смішної. Вночі, під час обговорення бюджету у Верховній Раді лідер РПЛ Олег Ляшко періодично вибігав до журналістів і влаштовував невеликі істерики. Спершу він дуже голосно кричав, що «Швидше небо впаде на землю, ніж Радикальна партія проголосує за бюджет». Іншим разом із таким же надривом прокричав, що «уряд ставить всіх раком, змушує голосувати за бюджет».

У результаті фракція Ляшка все-таки проголосувала «за». Небо начебто на місці. Що ж там сталося в кулуарах?

Насправді, Арсеній Яценюк це дуже переконливий приклад того, що ввічливість і слабкість — різні речі. Хто зіштовхувався — знає. Дуже жорсткий переговірник, просто не підвищує голос і не істерить. Але «ставити раком» вищий законодавчий орган — це нереально.

Просто був знайдений компроміс — як завжди при голосуванні у Верховній Раді. Для Ляшка відшукали аргументи, бо йому потрібні гроші. Для Тимошенко аргументів не знайшли, бо Юлії Володимирівні потрібні дострокові вибори. Голосів вистачило. Ось, власне, і всі таємні пружини. Нічого сенсаційного.

Якщо говорити про серйозну складову, то тут була чиста політика і жодної економіки. Бюджет поганий. Важкий. І пряників у ньому мінімум. Єдине достоїнство — він реалістичний. Він укладається у вимоги МВФ, тобто гарантує новий транш, збереження курсу гривні (без МВФ гривня швидко упаде до 50 або 100 за долар) і до кінця року 2% зростання ВВП.

Голосувати за нього — мінус до рейтингу. Лаяти — плюс до рейтингу, але великі ризики для економіки. Ось такий простий вибір. Хтось із депутатів махнув рукою на рейтинг і проголосував, а хтось послухав совість, яка заспокоювала словами: «Зате тепер ти не тонеш».

Президент усунувся від процесу, залишивши уряд самостійно проводити бюджет через Верховну Раду, викручуючись між популістами і лобістами олігархів. Спертися можна було тільки на розумних патріотів, які махнули рукою на рейтинг, але їх не так уже й багато.

Порошенку було все одно: ухвалять бюджет, отже — коаліція з його участю працює. Не ухвалять — він не винен, це уряд не впорався. Ті, хто дуже хоче розвалу коаліції та перевиборів, були кровно зацікавлені у зриві голосування та визнанні Верховної Ради недієздатною. Ось така мотивація у опонентів.

Прийнятий бюджет — поганий, але чесний. І це — безумовна перемога. Гірка правда завжди краща за солодку брехню. В Україні тяжка економічна ситуація — факт, який кожен із нас відчуває на собі. Але є працююча коаліція у ВР, уряд, який може змусити цю коаліцію голосувати, і дорожня фінансова карта на наступний рік. Згідно з цією картою, ми проходимо кризу й до кінця 2016 отримуємо 2% зростання. Це оцінка уряду, Світового банку, МВФ і незалежних аудиторів.

На тлі РФ, яка з прискоренням проїдає свої резерви і намагається з останніх сил змусити посміхнутися іржаві й голодні «Іскандери», — різниця принципова. У нас в поточній точці часу все значно складніше, але ми починаємо рости. Вони — продовжують падати. У якийсь момент ми, як казав д’Артаньян Портосу, «обов’язково зустрінемося» на цих графіках економіки та рівня життя. І полетимо далі — кожен у свій бік.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ