Кирило Сазонов, політолог, блогер
Кирило Сазонов, політолог, блогер

В Інтернеті виклали записи розмов «правої руки» Гонтарєвої – заступника глави НБУ Катерини Рожкової. Якщо слідство підтвердить їхню автентичність (а знайомі з Рожковою та її співрозмовниками впевнені, що голоси справжні), це буде не просто гучна кримінальна справа. Це буде економічний, політичний і медійний вибух. Занадто багато фігур у грі.

Рожкова обіцяє своїм друзям з «Платинум Банку» (Дмитру Зінкову, Григорію Гуртовому і Борису Кауфману) «намагатися проштовхувати потрібні рішення і домовлятися».

Рожкова не просто консультує друзів і «зливає» внутрішню інформацію Нацбанку. Заради своїх партнерів, які мають потребу в коштах на докапіталізацію, вона навіть «теоретично» готова на таку авантюру, як вивести з «Платинума» валютні депозити вкладників банку, щоб отримати під них рефінансування Нацбанку. «Я кину це комусь із твоїх, щоби правильно сформулювали. І ми ці зміни ухвалимо наступного тижня», – обіцяє Рожкова «Дімі» (Дмитру Зінкову).

А чого дивуватися? Гонтарєва взяла Рожкову в Нацбанк влітку минулого року з посади в.о. глави «Платинум Банку». Причому Гонтарєву не збентежило, що правоохоронці порушили кримінальне провадження за фактом розкрадання коштів в ПАТ «Платинум Банк». За даними слідства, Рожкова займалася спотворенням фінансової звітності банку, виведенням коштів рефінансування, фіктивним кредитуванням.

Підпорядкована Валерії Гонтарєві особа з грудня 2013 по лютий 2014 року виводить з банку в офшори 75 мільйонів доларів. Безумовно, Гонтарєва не могла не знати про те, що Рожкова займається «вирішенням питань» в інтересах «Платинум Банку», який вже другий рік балансує на межі банкрутства. Але наполегливо її покривала. Влітку цього року в інтерв’ю «Українській правді» Гонтарєва заявила, що Рожкова практично не контактує зі своїми «колишніми». «Катерина Рожкова має мінімальні контакти з «Платинум Банком». У неї ніколи не було конфлікту інтересів», –  дослівно заявила Гонтарєва.

Зовсім нещодавно, коли Нацполіція проводила обшуки у Рожкової, яку слідство підозрює в причетності до банкрутства банку «Михайлівський», Гонтарєва знову ж таки за неї заступилася. «Правління Національного банку вважає ці дії (обшуки Нацполіціі) черговим актом тиску на посадових осіб НБУ», –  заявила прес-служба Нацбанку.

Моя думка, що Нацполіція діє абсолютно правильно. Є оперативна інформація? Є підозри? Треба працювати. А наскільки високо сидять фігуранти, не повинно мати жодного значення. Нова поліція є, а недоторканних немає –  так і повинно бути. У будь-якій нормальній європейській країні скандал такого б рівня призвів би не лише до негайної відставки Рожкової з порушенням одразу кількох кримінальних проваджень. Але й до відставки її безпосереднього шефа –  голови Нацбанку.

Петро Олексійович останнім часом вважає за краще публічно не заступатися за Валерію Олексіївну. Час, коли він відкрито називав її найкращим банкіром, минув. Історія з Рожковою, яка напевно вийде і на міжнародний рівень, зробить Гонтарєву ще більш токсичною для репутації президента. І чим раніше він ухвалить болюче рішення попрощатися з нею, тим краще для його рейтингів. Адже публікацію записів обіцяють продовжити. Схоже, Нацполіції вдалося зробити те, що давно було табу для ГПУ, НАБУ і СБУ.

P. S. Крім звичайного криміналу тут є і цікавий політичний підтекст – низка ЗМІ вже називали Кауфмана і Грановського спонсорами політичних проектів Саакашвілі. Ось така складна система зв’язків в українському політикумі.

Джерело: Кирилл Сазонов

БЕЗ КОМЕНТАРІВ