Кирило Сазонов, блогер
Кирило Сазонов, блогер

Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард виступила в ролі нехай не «поганого поліцейського», але щонайменше —  суворої вчительки. Вона заявила, що МВФ може припинити співпрацю з Україною.

Оскільки запитання «чому?» в цій ситуації — очевидне, Крістіна Лагард вельми дипломатично одразу й відповіла. Вона пояснила, що у Фонді незадоволені повільним прогресом у боротьбі з корупцією. Повторюся, вона не оратор на мітингу і не політик в прямому ефірі. Всі формулювання дуже м’які, але кому треба — почули. Ігор Кононенко, Віктор Шокін та інші друзі, з якими президент не бажає розлучатися, незважаючи ні на що — той чинник, із яким не хочуть миритися кредитори.

Скандал із політичним тиском на уряд став для МВФ чітким сигналом — працювати не можна. Не може друг президента телефонувати міністрові й призначати заступників. Або це вже не ринкова економіка. Ну, не може бути в демократичній країні, яка розвивається, скандально-багатих  прокурорів. Бо в МВФ розуміють — це вбиває економіку. І якщо цю систему тиску не знищили — шансів на успішні реформи немає.

А в МВФ бачать, що, замість боротьби з корупцією, деякі політики активно розгойдують ситуацію і ведуть країну до дострокових виборів. Давати гроші в цій ситуації Фонд відмовляється. І кредитори не вірять у казки, до речі. Про часткове перезавантаження уряду, про технократів і нову коаліцію. Боротьби з корупцією немає — про яке перезавантаження ви говорите?

Вони розуміють, що криза — це розвал коаліції і оголошення дострокових виборів. І поки не буде визначеності — не буде і грошей.

Чи обійдемося ми без грошей МВФ в ситуації падіння економіки і зовнішньої агресії? Я розпитував міністра фінансів Наталію Яресько, вона переконала мене — що ні. Без поповнення валютних резервів НБУ гривня проб’є позначку 26, потім 30. А де зупиниться — хто знає? На експортному ринку цінова ситуація зараз не нашу користь.

Проте завдяки такому падінню гривні олігархи-експортери виграють. За рахунок наших зарплат і пенсій. Давайте, не цього разу? І не нашим коштом.

Лаяти МВФ у цій ситуації немає сенсу. Люди вміють рахувати гроші та дають кредит — як будь-який банк. Тобто на своїх умовах. Так, багато хто порівнює наші відносини з фінансовими донорами в форматі садо-мазо. І так — хочеться іноді побути зверху. Але ми зараз не в тому становищі, коли ставлять умови. Нам би вазелін заслужити для початку.

Крістін Лагард

БЕЗ КОМЕНТАРІВ