Кирило Сазонов, блогер
Кирило Сазонов, блогер

Переговори про формування нової коаліції зі старих учасників, а також переформатування уряду вперлися у принциповий момент. Який, на перший погляд, здається абсолютною дрібницею. Але суперечність принципова.

«Батьківщина» хоче дострокових виборів. «Самопоміч» також хоче, але не так сильно. Ляшко створює багато шуму, холоднокровно прораховуючи баланс ризиків і можливостей у ситуації. Головна суперечка — між фракціями «Народний фронт» і БПП.

Яценюк пропонує два варіанти. Перший — коаліція об’єднується навколо програми, і уряд по ній працює. Другий — найбільша президентська фракція дає своїх кандидатів на посаду прем’єра і міністрів, власну програму і 226 голосів під ці речі. Тоді чинний уряд подає у відставку і спокійно йде. А президент і його фракція беруть на себе всю відповідальність за те, що відбувається в країні.

Остання пропозиція, особливо слово «відповідальність», у нинішній ситуації у БПП захоплення не викликає. На Банковій дуже хочуть абсолютно підконтрольного прем’єра. Але от відповідальність хотіли би розмити на всю коаліцію, щоби вивести президента за дужки в суспільному сприйнятті. Тому вони пропонують власний сценарій —  діючий уряд спершу подає у відставку, а вже потім «ми що-небудь придумаємо». І програму, і кандидатів, і 226 голосів.

У чому різниця сценаріїв? Різниця принципова. Бо Банкова затіяла двоходівочку, про яку не поспішає розповідати.

Зібрати зараз 226 голосів за Володимира Гройсмана як прем’єра Петро Порошенко не може. Бо всі фракції чудово розуміють, які загрози несе фактично концентрація усіх гілок влади в одних руках. Бачили на прикладі Віктора Януковича. Тому президенту Кабмін повністю не віддадуть. Доки працює діючий уряд — не віддадуть.

Але якщо Кабмін піде у відставку, можна буде тиснути на всі важелі. Тобто закручувати фінансування важливих статей. Кивати на МВФ, який перерве співпрацю. І використовувати залізний аргумент. Простий, як олівець: «Краще уряд Гройсмана, ніж ніякого».

І це спрацює. Бо справді краще погано, ніж ніяк. Підкріпити аргумент можна пряниками у формі крісел для фракцій. Отака проста двоходівочка. Яка може спрацювати. Але «може спрацювати» ніяк не скасовує того факту, що будь-яка узурпація влади несе значно більше ризиків, аніж бонусів. Для країни, природно. Хоча, один мешканець Ростова тут би додав «і не лише для країни».

БЕЗ КОМЕНТАРІВ