Кирило Сазонов, політолог і блогер
Кирило Сазонов, політолог і блогер

Упродовж минулої доби бойовики на Донбасі 57 разів порушили умови припинення вогню в зоні АТО. Або, як сформулював диктор на одній з радіостанцій, – 57 разів порушили перемир’я. Мені здається, якщо перемир’я порушують 57 разів на добу, то саме слово перемир’я вживати не зовсім коректно.

Перемир’я сьогодні фактично означає лише те, що жодна сторона не веде масштабних наступальних дій. Тактичні рейди бойовиків давно стали повсякденністю – українські військові практично щоночі відбивають тактичні атаки невеликих груп. Загострення на фронті має єдину причину – така команда надійшла з Москви. Списувати зростання градусу напруженості на особисту ініціативу місцевих маріонеткових командирів не слід.

А логіка Кремля в цьому випадку проста, як сплячий на нараді Дмитро Медведєв. Мінські угоди фактично провалилися, терміни закінчуються, хвалитися нічим. Для Росії це означає автоматичне продовження санкцій, падіння цін на нафту і газ, тобто поглиблення кризи з перспективою колапсу.

Варіант просто піти з Донбасу і передати кордон під контроль України з подальшим проведенням виборів на цій території Москву не влаштував. Вони воліли спершу провести вибори під контролем своїх бойовиків, закріпити позиції в анклаві. Й лише потім навіть не піти, а змінити вивіску. Але цей сценарій не влаштовував Україну. Глухий кут, виходом з якого стануть нові переговори й угоди. І саме довкола них усе й будується.

Аргументів для примусу Києва до нової угоди на умовах Кремля у Путіна немає. Крім активізації бойових дій. Логіка гопника зберігається – або погоджуйтеся на наші умови, або ми будемо частіше стріляти. І будуть. Стріляти і атакувати, бо набоїв ще в надлишку, а берегти життя бойовиків у господарів немає резону. Їм навіть вигідна така «утилізація», оскільки дозволить заощадити на зарплатах.

Україні в цих умовах залишається тримати оборону, максимально допомагати армії і не піддаватися на шантаж. Ми стали значно сильнішими за цей рік. А Росія – навпаки, крім фінансових проблем, отримала ще й конфлікт у Сирії. І погрози як останній аргумент Путіна вже не спрацюють. Колос на глиняних ногах завалиться в осяжній перспективі. Це неминуче.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ