Кирило Сазонов, блогер
Кирило Сазонов, блогер

Бажання президента посадити Володимира Гройсмана в крісло прем’єра може закінчитися погано. І не тільки для Гройсмана, до речі. Чи втримається сам Петро Порошенко в кріслі після цієї комбінації — велике запитання.

Звісно, президенти люблять залишатися «над сутичкою», відправляючи уряд у відставку й розпускаючи Верховну Раду. Благо, закон про імпічмент у нас до такої міри кривий — що відправити у відставку президента практично нереально. Але про це трохи пізніше.

Чим викликана нинішня політична криза? Заявою Айвараса Абромавичуса? Ні, вона стала просто детонатором. Кризу, як завжди, викликає чиєсь бажання порушити статус-кво та захопити собі побільше повноважень. У нашому випадку президент хоче мати свого прем’єра. Не союзника, а повністю контрольовану фігуру.

Оптимальним варіантом Порошенко вважає спікера Гройсмана. Заради цього рокирування, власне, й затіяні всі танці з бубнами та гучними заявами. Фракція у Верховній Раді є, з судовою системою питання практично вирішене — за відмову від великої люстрації судовий корпус заплатить Банковій цілковитою лояльністю. Залишилося змінити уряд на ручний і все буде добре, вважає президент.

Найсмішніше, що Петро Порошенко — не перший, хто вірить в формулу «заберу собі всі повноваження, і все буде добре». Його попередник теж вірив у цю тезу. Вибудував судову вертикаль, зламав об коліно Конституцію, сміявся над кривим законом про імпічмент і щасливий скакав по пеньках. Зараз він у Ростові — і можна сказати, пощастило. Хоча в теорії затія виглядала дуже переконливо.

Петру Олексійовичу простіше. Пастку, в яку потрапить Порошенко після відставки уряду, видно заздалегідь. Відставка автоматично призводить до розвалу коаліції. Усі спроби купити, умовити або заманити частину депутатів з Народного фронту успіху не принесли. Фракція вийде з коаліції.

Можна довго підраховувати ймовірні комбінації голосів, але в ситуації, коли «Батьківщині», «Самопомочі» й Оппоблоку цікаві позачергові вибори — це все фантастика. Нової коаліції не буде — будуть дострокові вибори до Верховної Ради. І після них трохи додасть «Самопоміч», трохи «Батьківщина». БПП втратить, зате Опоблок стане дуже потужною фракцією. А взагалі — свої позиції посилять популісти й радикали з усіх флангів.

Природно, в цій ситуації сформувати уряд можна буде на найкоротший термін, а важелів управління новою ВР і Кабміном у президента стане значно менше. І Порошенко або погодиться на роль молодшого партнера при «регіоналах», як це зробив Віктор Ющенко. Або нова прорегіоналівська коаліція знайде спосіб винести його з Банкової достроково. У чому їм із задоволенням допоможуть усі: від «Батьківщини» — до УКРОПу. У всіх накопичилися претензії.

Напевно, Петро Олексійович чудово розуміє цю перспективу. Але дуже вже хочеться зібрати в себе всі повноваження. Арсеній Яценюк відверто простягає руку дружби й пропонує уникнути великої війни в таборі демократів. Просто тому, що для країни реванш п’ятої колони Кремля стане вироком. Порошенко поки думає. Чим закінчиться боротьба жадібності з обережністю, ми побачимо найближчим часом.

Гройсман

БЕЗ КОМЕНТАРІВ