Кирило Сазонов, політолог і блогер
Кирило Сазонов, політолог і блогер

У Німеччині з великим успіхом проходять випробування нового типу термоядерного реактора Wendelstein 7-X. Він є найбільшим у світі реактором такого ґатунку. У ньому відбуваються процеси, схожі з тими, що протікають всередині зірок.

Схожі процеси відбуваються і в США. Так, американська компанія LockheedMartin оголосила, що її фахівці розробили новий термоядерний реактор. Перший дослідний зразок буде споруджено протягом року, а через 10 років компанія планує виготовляти реактори потужністю 100 мегават у промислових масштабах.

На практиці це означає отримання електроенергії у реакторах нового типу не просто дешево, а в нинішній системі відліку практично безкоштовно. У зв’язку з цим світова промисловість в розвинених країнах уже готується до переходу на нові види енергії. А вугілля, нафта і газ відходять у минуле. Це питання не віддаленого, а найближчого майбутнього.

Світ змінюється і ця зміна відбвається в категоріях науково-технічної революції. Отримання в надлишку дешевої електроенергії масштабнніша подія, ніж винахід парового двигуна. Це справді новий ступінь розвитку цивілізації.

Тим часом у Росії продовжують активно будувати військові бази в Арктиці й розгортати стратегічне угруповання військ «Сєвєр». Мета цього масштабного проекту — захистити від можливих посягань арктичні родовища нафти й газу, які Росія вважає своїми.

Парадокс ситуації в тому, що розробка цих родовищ без західних технологій і західних кредитів для Росії недоступна. А санкції, над якими сміялися іскандери, залишили РФ без грошей і технологічної підтримки. Але навіть у разі скасування санкцій собівартість видобутку в умовах Арктики буде вищою, ніж сьогоднішня ціна на ринку.

Західна цивілізація здійснює технологічний скачок і енергетичну революцію Ера вуглеводнів закінчується, завтрашній день — це час дешевої електроенергії. А Росія вперто витрачає залишки ресурсів на розробляння родовищ нафти і газу.

Два світи. Різні етапи розвитку цивілізації. Кремнієва сокира проти вогнепальної зброї. Намиста і дзеркальця в ролі валюти спеціально для дикунів. Це все, що нам потрібно знати при виборі зовнішньополітичного вектора.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ