Кирило Сазонов, блогер
Кирило Сазонов, блогер

Прокуратура Києва почала розслідувати факти зловживання владою топ-менеджментом Національного банку. Протягом 2014-2015 років Валерія Гонтарєва та її оточення роздали проблемним банкам десятки мільярдів гривень рефінансування.

Йдеться про стабкредити для «Всеукраїнського акціонерного банку» на 5,5 млрд. гривень, «Надра банку» на 3,3 млрд. гривень, «Банку Камбіо», «Імекс банку».

Слідством встановлено, отримані кошти «були використані не за призначенням». Банки отримували гроші від НБУ, але депозити вкладникам не повертали, й у підсумку були визнані неплатоспроможними.

У визначенні Печерського районного суду Києва від 29 січня стверджується, що «дії посадових осіб Нацбанку привели до девальвації гривні та поглиблення економічної кризи, підриву довіри населення до банківських установ».

Говорячи по-простому, з подачі глави НБУ розбазарені десятки мільярдів гривень, які були вкрадені власниками банків. Вони розуміли, що банки вже не врятувати, і з радістю набирали побільше грошей — аби потім видати їх як кредити пов’язаним компаніям. Зрозуміло, що ці кредити ніхто й не думав повертати.

У підсумку з вкладниками тепер розраховується держава, дотуючи Фонд гарантування вкладів.

У матеріалах цього розслідування не згадано ще один проблемний «Дельта банк», але він фігурує в судовому розгляді за позовом Генпрокуратури. Валерія Гонтарєва була призначена главою НБУ 19 червня 2014 року — її кандидатуру Верховній Раді запропонував Петро Порошенко. А 11 вересня НБУ переводить «Дельта Банку» 15 транш рефінансування, а це 960 млн. гривень!

А загалом лише в 2014 році цей банк вивів приблизно 4 млрд. гривень рефінансування на рахунки 12 українських компаній у банках Латвії та Нідерландів. Тобто отримували гроші, перевели в долари і вивели — ось такий бізнес. Хтось ще хоче запитати, чому впала гривня?

Запитання: керівництво Нацбанку не бачило, кому дає мільярди і куди вони йдуть? Як можна цього не бачити? Єдине пояснення, що очі на сумнівні операції закривали навмисно. У колах українських банкірів і фінансистів давно і прямим текстом говорять — що рефінансування, особливо проблемним банкам, отримують не просто так. А за старий добрий відкат.

Скільки заробила головна банкірка країни на видачі кредитів проблемним банкам? Сподіваюся, відповідь ми колись дізнаємося з розслідування НАБУ або Генпрокуратури. Однак очевидно, що йдеться про мільярди. І нехай навіть левова частка цих відкатів йшла вгору, а у керівництва НБУ залишалася лише «комісія». Так чи інакше, це сотні мільйонів гривень.

На цьому тлі завислі в «Дельта Банку» депозити Артема Гонтарєва і його дружини Валерії (невістка і свекруха тезки) — це копійки. Але сімейство не вважало за потрібне ними пожертвувати. Депозити вивели перед введенням до банку тимчасової адміністрації, залишивши тільки суми, які покриваються Фондом гарантування вкладів.

Ну, не може Гонтарєва втратити навіть відсоток своїх грошей, хоча звичайні українці втрачали в «Дельті» все зароблене роками тяжкої праці!

Тепер Гонтарєва пожинає плоди цієї ганьби: доводиться викручуватися, маніпулювати цифрами, плутаючи сліди та даючи детективам НАБУ уривчасту інформацію.

Я запитав про цей феномен у відомого журналіста Олександра Дубинського, який одним із перших підняв питання гонтарєвских депозитів у «Дельті». Олександр пояснив — у цих людей психологія дрібних крамарів і вони не хочуть втратити ні копійки.

На думку Дубинського, посадити Гонтарєву буде надзвичайно складно. З урахуванням того, що економічні злочини тепер декриміналізовані.

Але я думаю, все залежить від політичної волі. Якщо буде знайдено зв’язок між появою на рахунку у Валерії Гонтарєвої-молодшої 12,5 мільйона гривень — і рефінансуванням, яке її свекруха так щедро роздавала власникам банку, мова може йти про отримання хабара в особливо великих розмірах. А це дуже серйозна стаття №368 (зазвичай чиновники знають, але раптом хто не в курсі).

Згідно зі статтею 368 КК України, хабарем у особливо великих розмірах вважається сума в 500 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто 8,5 тисячі гривень. Відповідальність за це від 8 до 12 років, плюс конфіскація.

На жаль, на Заході, куди нас ведуть уже другий рік, навіть натяку на подібну некрасиву історію з депозитами сімейства Центробанку вистачило би для відставки його глави. У нас це в порядку речей.

Що найстрашніше — ми до цього звикли, ми з цим миримося, ми з цим живемо.

Валерія Гонтарєва

БЕЗ КОМЕНТАРІВ