Кирило Сазонов, політолог, блогер
Кирило Сазонов, політолог, блогер

Повертаюся до теми тарифів на електроенергію та цін на вугілля під час їхнього формування. Для наочності та чистоти розуміння краще дивитися всю динаміку цифр по місяцях. Та й ще варто робити поправку на те, що реальний відсоток оплати за даними енергоринку з генеруючими компаніями становить в середньому 96%. Цей показник теж «плаває», оскільки недоплати щомісяця різні. А той факт, що тобі хтось там залишився винен, викликає у потенційного продавця співчуття. Це безцінне. Але не конвертується в паливо, тому що вугілля ти можеш купити тільки за гроші, які у тебе реально є.

Отже, дивимося першу таблицю розрахунків, яка опублікована на «Економічній правді». А в другій наведено звіт ГК ТЕС за номінальними тарифами. Щомісячну вартість тонни вугілля в закупівлі можна легко підрахувати або подивитися в графіку.

12У табличці три можна подивитися який був реальний відсоток оплати щомісяця і, відповідно, яким фактично був тариф. А в таблиці чотири цей самий тариф можна перевести в вартість тонни вугілля, яку могли собі дозволити заплатити станції. Тобто фактично це перша таблиця, але з поправкою на реальність.

34Висновки прості. З січня по жовтень вартість тони вугілля в тарифі ТЕС становила 1300 грн. Фактично держшахти постачали його за ціною 1251 грн. За тонну. Тобто на одній тонні ТЕС економили цілих 49 грн. Але не вугіллям з держшахт єдиним живі і не тільки своєю здобиччю. Є імпортне вугілля, який коштує дорожче і якраз його закупівлі потрібно профінансувати за рахунок цих 49 гривень на тонні. Тепер багато виходить або мало? А це залежить від того, скільки вугілля нам потрібно купити за світовими цінами. І тут у мене одна цифра і одна інформація для роздумів.

5Зараз вугілля з ПАР коштує 2100 гривень за тонну. Звичайно, вугілля з шахт на окупованих територіях або з РФ дешевше. Але є нюанс, вірніше, запитання. Уявіть, що в якийсь момент зими в Україні запас вугілля на ТЕС стане критичним (наприклад, затягнуться сильні морози), а віялові відключення з ризиків стануть реальністю. Чи може Росія перекрити поставки вугілля з окупованих територій та зі своїх шахт? Так, собі ж на шкоду, але в рамках логіки «нехай повистрибують на Майдані, нехай померзнуть». Упевнений на 100% – перекриє з радістю. І краще бути до цього готовим заздалегідь. Закуповуючи все доступне вугілля за низькою ціною і стільки, на скільки вистачить грошей на світовому ринку. Мало не буде, чесне слово, з урахуванням реальних запасів і прогнозів погоди.

Джерело: Кирилл Сазонов

БЕЗ КОМЕНТАРІВ