Кирило Сазонов, блогер
Кирило Сазонов, блогер

Наталія Яресько оголосила про те, що готова очолити уряд технократів і зібрати туди міністрів без страху, докору та корупції. А також без політичних перспектив і гідної оплати праці.

Команда «нічиїх» людей, яку обіцяє нам кандидат у прем’єри, це чудово. Як і гасла в заяві. Взагалі вся концепція красива — про стрибок у майбутнє мені сподобалося особливо. Бракує їй лише двох речей. Конкретики та реалістичності.

Головне питання формування нового уряду — 226 голосів у Верховній Раді. За його затвердження одразу і потім — для голосування за свої урядові законопроекти. Де їх візьмуть «нічиї» міністри? У кожної партії своя програма та звіти перед виборцями. Кота в мішку депутати не підтримають.

П’ять принципів, які проголосила Наталія Яресько, дуже красиві. Служіння народу і бездоганна репутація, нетерпимість до корупції, відсутність популізму, відмова від політичної кар’єри. Що там ще? Урядовці повинні вірити в Україну та бути досвідченими антикризовими менеджерами.

Я не знаю, де пані Наталя знайде цих досвідчених антикризових ангелів і чому люди з такими даними зараз без роботи. А якщо вони працевлаштовані (а хороші професіонали зазвичай мають хорошу роботу), як вона їх переконає. Вона в це вірить — і добре.

Питання в іншому. Гасла гарні на мітингу, але красивими словами Верховну Раду не переконаєш. А вважати програмою уряду виключно співпрацю з МВФ я би не поспішав. Просто тому що МВФ хоче бездефіцитний пенсійний фонд, а це означає підвищення пенсійного віку. І тарифи підвищувати потрібно й далі. І єдиний податок скасовувати — Яресько вже пробувала це зробити.

Я вірю, що так званий уряд технократів зможе внести ці дуже непопулярні законопроекти в Раду. Я навіть вірю, що вони встигнуть потім добігти до кордону, ухиляючись від чіпких обіймів українських громадян. Але я не вірю, що депутати за це проголосують.

Коаліційний уряд має якийсь набір важелів впливу на свої фракції. У технократів таких важелів немає, бо вони «нічиї». І Андрій Садовий, відмовляючись від крісла, чудово це розумів. Занадто воно зараз «гаряче». Так що благі наміри призведуть нас туди, куди приводять завжди, згідно з приказкою.

Без виразної, докладної і абсолютно реалістичною (а отже, непопулярної і самогубчої для політиків) програми кандидати Яресько не отримають 226 голосів у парламенті. З чесною і жорсткою програмою — тим паче. Депутати не будуть ховати свої політичні перспективи, підтримуючи непопулярні реформи чужого уряду. А інших депутатів у нас немає. І іншого народу немає — крім того, який за них голосував.

Так що, як не крути, демократи приречені домовлятися і чесно ділити між собою відповідальність. Свідомо жертвуючи рейтингом парламентських партій. А спроби сховатися за спину технократів лише на час відкладуть проблеми, що накопичилися. А не вирішать їх.

Наталя Яресько

БЕЗ КОМЕНТАРІВ