Кирило Сазонов, блогер
Кирило Сазонов, блогер

У психологів, які спеціалізуються на сімейних стосунках, є один дуже зручний інструмент для розбору конфліктних ситуацій. Вони наводять аудиторії приклад скандалу між подружжям і просять визначити — хто правий і як повинен вчиняти кожен із учасників конфлікту.

Зазвичай слухачі легко ловляться на цю провокацію, і починається активна дискусія на тему. А потім, коли в суперечці буде зламано достатньо списів, психолог ставить одне просте запитання: а як би подружжя поводилося, якби любило одне одного? І ось тут настає тиша. І правильна відповідь з’являється автоматично.

Якщо спроектувати цю ж ситуацію на українську політику, то вийде дуже цікаво.

Отже, нещодавня політична криза, фактичний розпад коаліції у Верховній Раді. У Москві радісно потирають руки. Ряд політиків уже розгортає передвиборчі штаби, хтось вирушає в агітаційний тур і викуповує ефірний час на телебаченні. «Народний фронт» і БПП намагаються знайти якийсь компроміс, який дав би змогу вийти з кризи з мінімальними втратами.

Хто ж правий? Хто кращий, яскравіший, переконливіший? Хто ж переможе? «Батьківщина», «Самопоміч», РПЛ чи, приміром, умовна партія Саакашвілі? Боротьба обіцяла бути спекотною, але… одразу перейдімо до нашого запитання. А якби вони любили Україну? Як би поводилися політики, якби ставили інтереси країни вище за власні?

Ризикну припустити, що політичною кризою вони скористалися би зовсім інакше. Бо країні вибори були не потрібні, а був потрібен порядний генпрокурор замість Шокіна. Могла, наприклад, «Самопоміч» поставити таку умову повернення в коаліцію? Пішов би президент на поступки? Цілком імовірно.

Країні конче необхідна судова реформа, зі звільненням 80% (цифру можна обговорювати) чинних суддів. І механізм уже розроблено експертами, але Банкова киває на Венеціанську комісію і обмежується косметичним ремонтом. Могла Тимошенко поставити такий ультиматум: міняємо суддів  — і ми в коаліції. Вибори Юлії Володимирівні подобалися більше, але нормальні судді країні потрібніші.

А Олег Ляшко міг підтримати вчорашніх партнерів по коаліції в цих вимогах? Міг. І Порошенко міг погодитися, бо 300 голосів у коаліції дають змогу зробити багато і, можливо, увійти в історію.

А можна було виторгувати й більше — не для себе, а для країни. Але за однієї умови, яку психологи формулюють у формі простого запитання. Як було би чудово, якби вони просто любили Україну. Без умов і обов’язкових пряників у формі якоїсь нагороди. Просто любили.

Розмріявся я щось сьогодні…

Олег Ляшко та Юлія Тимошенко /Фото Олег Федонюк
Олег Ляшко та Юлія Тимошенко /Фото Олег Федонюк

БЕЗ КОМЕНТАРІВ