Кирило Сазонов, політолог і блогер
Кирило Сазонов, політолог і блогер

Вирішив я плюнути проти вітру і сказати дещо таке, від чого більшість буде не в захваті. Стосовно свіжого ролика про проїзд прем’єра містом. Як за 30 секунд до його появи відключають світлофор і дають «зелену хвилю» водіям у попутному напрямку. Жах просто, – сказала громадськість. Віктор Чугуноїд практично повернувся!

Я дві речі хочу відзначити. І вишеньку на тортик додати.

Перша – якщо хтось забув вояжі Федоровича Страусиного Києвом, то треба нагадати. Не за 30 секунд до проїзду перехрестям гасили світлофор і давали коридор всьому транспорту в попутному напрямку. За півгодини зупинялося все – попутнє, перпендикулярне. Дорога мусила бути чистою – без жодних варіантів. Тож порівняння некоректне.

Другий момент – безпека. Я свого часу з великим інтересом читав про історію політичних замахів. І розумний автор книги зазначав, що спритна охорона, броньоване скло в автомобілях потрібні. Але головним захистом для політиків у всі часи була і нині залишилася швидкість руху, яка заважає прицільній стрільбі.

Може, хтось запитає: а кому прем’єр узагалі потрібен? Я відповім, але не прямо, а натяком. Розумному буде достатньо.

Якщо підпис людини коштує мільйони доларів прибутку або втрат для ФПГ, вона за замовчуванням фігурує в списках, які починаються зі слів: «Як було би добре, якби щось непоправне сталося з…». Це є неминучим. Якщо брати наш конкретний випадок, тобто такий собі дядько Діма, який дружить з дядьком Сергієм. При Януковичі ці дядьки безкоштовно юзали дуже потужну інфраструктурну мережу, котра належить державі. Тепер ця схема накрилася, і дядьки втрачають мільйони. Кожен день, тиждень, місяць – купа грошей іде до бюджету, а не в кишеню. Дядьки дуже злі. І багаті.

Є ще дядько Костя, у якого все було добре. Бізнес в Україні, щільна «співпраця» з бюджетом і держзамовлення. За дуже гарними для дядька Кості та поганими для бюджету цінами. Хороші стосунки з президентом, свій профільний міністр. Так було за Ющенка, при Януковичі, а потім прем’єр цю схему перекрив. І побічні схеми перекрив – не зі зла, а тому що співпраця з Росією сьогодні несе занадто багато ризиків, які за масштабами і нашим інтересом не можливо порівняти з бізнесовими інтересами дядька Кості. І з багатого й успішного олігарха дядько Костя ризикує стати взагалі банкрутом. Делегацію переговірників прем’єр послав, як кажуть знаючі люди, в дуже грубій формі. Дядько Костя вельми злий. Але поки ще багатий.

Запитання на образне мислення. Якщо є кілька дуже багатих людей, які тебе не люблять і завдяки тобі щодня втрачають мільйони, – які в тебе шанси вижити?

Точної відповіді немає. Якщо ти вночі йтимеш пішки в темному провулку, практично 100% це стане останньою прогулянкою. Якщо сховаєшся в бункері й не висовуватимешся – шанси уникнути великої неприємності значно вищі. Політикам і чиновникам доводиться балансувати між цими двома крайнощами. Хтось впадає в параною. Хтось задовольняється мінімальними заходами безпеки, доводячи свою охорону до сивого волосся в найкоротші терміни. Супровід Яценюка, на мій погляд, ближчий до мінімалістичного.

Власне, додати нічого. Очевидно, що якщо прем’єр ламає схеми серйозним людям (а він ламає, й вищезгадані дядьки – це далеко не весь список), то його хочуть прибрати. І безглуздо спрощувати людям це завдання. Якщо хтось про це правило забув, я радий нагадати.

Як і про те, що у нас триває війна. Тобто багато зброї, і ворожа агентура також присутня. У Кремлі прем’єра теж, м’яко кажучи, не люблять. За деякі санкції, на які широкий загал особливої ​​уваги не звернув, а от конкретні авіаційні та космічні військові проекти Росії зупинилися намертво без українських комплектуючих. Тож назагал, є вороги. Досить впливові та зовсім не бридливі у виборі методів.

Зазначу, що я кажу не про оцінку роботи прем’єра, а лише конкретно про тему безпеки. А замість обіцяної вишеньки на торті маленький факт. З охороною і мінімальним зеленим коридором по Києву їздить не лише прем’єр. Але цього сюжету ми поки не бачили і не побачимо. Цікаво, чому? Я навіть знаю, у кого запитати, але ж усе одно не відповість людина…

БЕЗ КОМЕНТАРІВ