Україна-Росія
Росія і Україна остаточно розірвали відносини

«Більшу частину своєї пострадянської історії Росія та Україна існували як сіамські близнюки, але в останні два роки вони перенесли операцію з політичного й економічного поділу. Вона, можливо, більш-менш завершиться в 2016 році, і хоча обох близнюків очікує важкий період, у слабшого з них – України – перспективи в певному розумінні кращі», – вважає оглядач Bloomberg View Леонід Бершидський.

Відтоді, як Україна проголосила незалежність у серпні 1991 року, вона прагнула створити свою ідентичність, окрему від Росії. Другий президент України Леонід Кучма навіть опублікував у 2003 році книгу під назвою «Україна – не Росія». На практиці, однак, Україна і далі прямувала курсом великого сусіда. «Коли я переїхав з Москви до Києва в 2011 році, я не відчував жодного дискомфорту», – зауважує Бершидський.

Економічно Україна залишалася колонією Росії, продовжує автор, наводячи статистичні дані. Російські правителі звикли до цього. Навіть цього року Владімір Путін стверджував, що «росіяни та українці є одним народом». Це вже не є правдою: за останні два роки, після української Революції гідності, російської анексії Криму та підтримуваного Росією заколоту на сході Україні стався, мабуть, найсерйозніший розрив між сусідніми, близько пов’язаними країнами за всю історію, починаючи від Другої світової, пише автор.

Журналіст відзначає різке скорочення двосторонньої торгівлі: у перші десять місяців цього року експорт українських товарів до Росії становив 44% рівня 2014 року, й імпорт російського газу різко знизився.

Українські компанії намагалися і далі продавати свої товари в Росії, використовуючи вільну економічну зону в Криму, яку обидві країни негласно зберігали як можливість доступу дешевих українських харчів. «Однак восени 2015 року кримські татари і праві українські активісти перекрили цей потік, і Київ вирішив не втручатися», – йдеться в статті.

«У наступному році останні залишки взаємозалежності України та Росії, можливо, буде знищено через рішення Москви скасувати зону вільної торгівлі з Києвом у відповідь на зняття торговельних бар’єрів між Україною та ЄС. Дві країни і далі сперечатимуться через анексовану територію, статус утримуваних заколотниками регіонів і боргу в 3 млрд. доларів, який Україна нещодавно відмовилася виплачувати Росії, але ці запеклі конфлікти є лише наслідками процесу, що йде на спад, більш радикального, ніж будь-який поділ».

Україна втратила близько 3 млн. жителів порівняно з 2013 роком – здебільшого винна анексія Криму. Промвиробництво знизилося на 20%. Це, звичайно, катастрофа для країни, яка і так була бідною, пише Бершидський, але є одна хороша причина, щоби повірити, що різкий спад в Україні досяг дна: Росія не має жодного апетиту для подальших військових авантюр в Україні. Хоча цей рік, як свідчить прогноз Bloomberg, країна закінчить з 10,7-процентним спадом, економісти очікують зростання на 1,4% наступного року.

Тим часом, зазначає оглядач, для Росії прогнозується зниження на 0,2%. Росія все ще не досягла дна економічної кризи, і в уряду немає хороших ідей щодо того, як налагодити економіку на тлі зниження цін на сировинні товари.

«Хоча Росія залишиться значно багатшою і сильнішою країною, ніж Україна в 2016 році, справи України підуть вгору, навіть якщо їй нічого не вдасться зробити з задушливою ​​корупцією і некомпетентним держуправлінням», – вважає автор. У неї все ще є підтримка МВФ, а безвізовий режим з ЄС забезпечить таку необхідну моральну підтримку.

«Звичайно, пісенька Росії не доспівана: вона відновлювалася і після тяжчих криз. І Україна навряд чи багато виграє – її політичні та економічні структури, ймовірно, занадто прогнили, щоби виправитися. Проте українці мають більше підстав з нетерпінням очікувати 2016 року, аніж росіяни», – підсумовує оглядач Bloomberg View.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ