Учені зробили невтішні висновки щодо коріння людського насилля
Учені зробили невтішні висновки щодо коріння людського насилля

Учені пояснили, чому люди поводяться набагато агресивніше за більшість інших тварин по відношенню до собі подібних.

Як розповідають Цікавості, дослідники заявили, що поясненням цьому є не цивілізація, а еволюція. Учені вже давно помітили, що люди набагато більш схильні до внутрішньовидового насильства і вбивств собі подібних, ніж більшість ссавців.

Зокрема, прихильники теорій французького просвітителя Жан-Жака Руссо вважають, що людина до появи цивілізації була своєрідним «шляхетним дикуном» і зовсім не відрізнялася агресивністю від тварин, живучи в гармонії з природою та оточенням. Представники цієї теорії називають причиною конфліктів, воєн і насильства цивілізацію і появу приватної власності.

Напроти, прибічники ідей Томаса Ґоббса вважають, що все було навпаки – людина у «природному стані» жила у форматі «війни всіх проти всіх», обумовленої саме еволюційними причинами.

За словами науковців, якщо ідея Ґоббса і його прихильників правильна, тоді «природна» схильність людини до насильства мала бути характерна і для наших спільних предків, зокрема шимпанзе, усім людиноподібним приматам, меншою мірою властива іншим мавпам та іншим загонам ссавців.

Учені проаналізували інформацію щодо смертності серед 137 родин ссавців, вивчивши в загальній складності понад 4 мільйони випадків смертей різних тварин, а також людей, що жили в доісторичні часи. Використовуючи ці дані, біологи підрахували частку смертей, спричинених внутрішньовидовою агресією, і порівняли цей показник для споріднених і неспоріднених видів.

Вдалося встановити, що в середньому ссавці вбивають один одного вкрай рідко – лише 0,3% смертей припадає на убивства одних тварин собі подібними. З іншого боку, цей показник набагато вищий для древніх людей – 2% (у 6 разів вище норми), всіх людиноподібних мавп – 1,8% і 2,3% — для предка всіх мавп, і він поступово зменшується у міру руху вниз деревом еволюції в бік загального предка ссавців.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ