Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка
Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка

Контрольний коментар щодо законопроекту 4057 про спецконфіскацію грошей Віктора Януковича.

Отже, спочатку хочу заспокоїти кухонних експертів — що закон ухвалений лише в першому читанні. Це означає, що до другого в кожного депутата, який його критикує, буде змога вивчити закон до останньої літери в комітеті та внести свої геніальні правки.

У цьому скликанні число парламентаріїв, які позиціонують себе як безкомпромісні борці з корупцією, що хваляться тритижневими сертифікатами Гарварда, — просто зашкалює. Пора вийти із зони комфорту, взяти свої макбучеки й гарненько попрацювати на благо батьківщини-матінки.

Друге. Результати голосування свідчать, що в нинішньому парламенті є не багато, не мало — а 193 (!) адвокати Януковича. Це ті, хто голосував проти або наполегливо сачкував три дні поспіль. Якщо проаналізувати список неголосуючих, можна абсолютно чітко розбити цей натовп співчуваючих ростовському біженцю на три групи.

Перша. Юлія Володимирівна і більша частина «Батьківщини». Походу Тимошенко просто прикро, що долею мільярдів розпоряджається не вона, неповторна — а ненависна їй фракція Нарфронт, яка буквально з палицею стояла над кожним нардепом у Раді, щоб він працював, як бджола в травні.

Очевидно також, що ЮВТ важко знайти своє місце в нових реаліях, де вже немає єдиної конфігурації Янукович-Тимошенко. Третій момент, Тимошенко явно демонструвала раніше — що не проти подружитися з найодіознішими регіоналами, аби повернути колишній вплив і місце під сонцем. Приміром, недавно ніжно цілувала Ганну Герман і зустрічалася з колишніми партійцями, які колись втекли до Януковича.

Друга. «Єврооптимісти» і так звані реформатори. Дивно, але факт: «утрималися» від повернення грошей Януковича в бюджет стахановці боротьби з корупцією — Лещенко, Найєм, Заліщук. Є в цьому якийсь коґнітивний дисонанс: коли люди, що сорочки рвуть на антикорупційних форумах Саакашвілі, — дають задню, коли потрібно проголосувати за 4057.

Те саме стосується і горластих зірок парламентаризму на кшталт Гопко, Шкрум, Добродомова, Рябчина, Климпуш-Цинцадзе. Імідж патріотів і просунутих парламентаріїв лопнув, як мильна бульбашка. Хоч якби Янукович не втік ганебно з країни — не бачити би цим персонам депутатства та гламурного життя, як своїх вух без дзеркала.

Третя група. Колишні «регіонали» і замасковані лобісти. Сміливо записуємо сюди Опоблок, «Волю народу», «Відродження». Як то кажуть, тут без коментарів. Цікаві прізвища позафракційних — Ківалов, Деркач, Мусій, Барна. Цікавий також набір неголосуючих у президентській фракції БПП — Недава, лобіст безлічі схем Іванющенка, Наталія Агафонова — найкраща подруга Юлії Льовочкіної, Іонова, Матіос — представниці крила УДАРу в БПП.

На словах більшість цих людей вболівають за країну. По факту — переживають лише за комісійні від Януковича.

Нардепи-«єврооптимісти» Мустафа Найєм, світлана Заліщук і Сергій Лещенко під час голосування за закон 4057 «утрималися». Фото DR
Нардепи-«єврооптимісти» Мустафа Найєм, світлана Заліщук і Сергій Лещенко під час голосування за закон 4057 «утрималися». Фото DR

БЕЗ КОМЕНТАРІВ