банк, гроші
У проблемних банках «зависли» мільярди українських бізнесменів

Масовий банкопад в Україні створив нові проблеми для малого та середнього бізнесу, хоча нинішні економічні умови і без того не можна назвати дуже вдалими для розвитку своєї справи. Підприємці скаржаться: гроші, які «застрягли» в банку з тимчасовою адміністрацією, практично неможливо повернути, а відповідно – використовувати для розвитку бізнесу або навіть покриття боргів. За оцінками експертів, в банках зависло близько 400 млрд. грн., що належать бізнесу. Повернути ж їх можна лише через суд, пише Сегодня.

«У мене на рахунку в одному з проблемних банків нараховані близько 400 тис. грн. З цих коштів 85 тис. грн. я повинен був заплатити в бюджет як єдиний податок, ще за четвертий квартал 2014-го. Але гроші повернути не можу, оскільки в банку працює тимчасова адміністрація. Я направив цю суму до податкової як платіжне доручення, але сам банк його не провів! І як тепер розв’язати проблему – невідомо. Напевно тільки через суд», – розповів столичний підприємець Володимир Богонюк, який займається металопрокатом і складанням меблів.

За його словами, є ризик, що податкова ще й штрафні санкції на податковий борг може нарахувати. Тому підприємець консультується з юристами, пише офіційні запити в проблемний банк, Нацбанк і податкову. За його словами, вже отримуючи консультації, він з’ясував, що з подібною проблемою стикаються десятки підприємців по всій країні. «Зараз, щоб якось далі працювати, відкрив рахунки в одному з банків з європейським капіталом. Але прикро, що немає допомоги, навіть консультаційної! Потрібна якась громадська платформа, яка б роз’яснювала бізнесу їхні права, обов’язки і законодавчі норми, що постійно змінюються. Адже всім нам доводиться самостійно розбиратися», – зазначає Богонюк.

Експерти вважають, що захистити свої права підприємці можуть, якщо чітко продумають антикризову стратегію. «Проблема із коштами, замороженими в проблемних банках, стає масовою. У людей пропадають всі оборотні кошти – доводиться закривати бізнес, звільняти людей. І при цьому за це ніхто не несе відповідальності! Тому якщо хтось із підприємців опиняється в ситуації, коли їхні кошти лежать у проблемному банку, бажано виплачувати зарплату співробітникам, а також направляти їм як матеріальну допомогу, оформляючи їх як платіжні доручення цього ж банку. Тоді ці гроші будуть вважатися вкладами фізосіб, а їх повернення (у сумі до 200 тис. грн.) здійснюватиме Фонд гарантування вкладів. Таким чином малий і середній бізнес зможе зберегти колектив, навіть якщо зменшить оберти з розвитку», – пояснює юрист Ростислав Кравець.

Крім того, експерт радить спрямовувати кошти на погашення податків: «Зовсім нещодавно податкова дала роз’яснення: якщо є підтвердження, що гроші були відправлені на податки, але не були перераховані з вини банку, то за подібні дії несе відповідальність банк, а не підприємець». Також юрист вважає, що з метою мінімізації ризиків бізнесу варто відкривати рахунки для роботи в державних банках або фінустановах з іноземним капіталом.

У свою чергу, керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті міністрів Андрій Забловський впевнений: такі проблеми краще розв’язувати через суд. «Щодо проблемних банків – є інформація, правда, неперевірена, що там зависли кошти українських підприємців на суму 400 млрд. грн.! Якщо враховувати такі обсяги проблеми, бажано, щоби бізнес вирішував усі питання з проблемними банками через суд, є ж черга кредиторів. Можна звертатися з позовом на повернення коштів, які належать по праву, плюс включити сюди відшкодування, наприклад суми штрафу, яку податкова нарахувала. Але ж податок був не сплачений з вини неплатоспроможного банку, а не з вини підприємця», – уточнює Забловський.

За його словами, також можна звернутися по допомогу в компанії, які «спеціалізуються на вибиванні боргів з банків». За словами експертів, зараз в законодавчому полі немає чітких механізмів щодо компенсації втрат бізнесу. «Є норма, згідно з якою з 1 січня 2017 фізособи-підприємці зможуть отримувати депозитні кошти з Фонду гарантування вкладів у розмірі до 200 тис. грн. Але навряд чи зможе бізнес дочекатися цих коштів – їм же потрібно працювати зараз, а не через два роки», – зазначає юрист Кравець.

Нагадаємо, у серпні повідомлялося, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб протягом 2014-2015 років виплатив вкладникам 56 неплатоспроможних банків 45,7 млрд. грн.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ