Віталій Шабунін розкритикував один із законопроектів щодо е-декларування
Віталій Шабунін розкритикував один із законопроектів щодо е-декларування

Очільник Центру протидії корупції Віталій Шабунін прокоментував для НВ розгляд законопроекту про легалізацію статків за допомогою так званих нульових декларацій.

За його словами, цей законопроект може дозволити чиновникам приховати своє майно та уникнути за це відповідальності. Він нагадав, що автором відповідної ідеї є нардеп від «БПП» Ніна Южаніна. Як зауважив глава Центру протидії корупції, у документі вона спеціально змішала два абсолютно різних поняття, адже майно, вказане у декларації не може бути приводом для притягнення до відповідальності.

«Одне – це легалізація майна, з якого не було сплачено податків. В країні, де більша частина бізнесу була державою загнана в тінь, в цьому, в принципі, є смисл. Друге – це амністія корупціонерів. Це коли суддя не може пояснити свої вісім будинків, сплачує з них 5% і ці вісім будинків йому легалізують. Після цього ті будинки не можна конфіскувати, більше того, вони не можуть бути використані як доказ у кримінальному переслідуванні. Тобто ми навіть не можемо посадити його в тюрму за незаконне збагачення. І це – жахливо», – наголосив активіст.

Також він зауважив, що нульова декларація є таємною, оскільки вся вказана в ній інформація не підлягає перевірці. Крім того, майно, яке вноситься до нульової декларації, можна не вказувати і у основній, електронній декларації, й за ним не можуть притягти до відповідальності.

«Це не є нульова декларація, це брехня. Це легалізація злочинних капіталів», − підкреслив Шабунін.

До того ж, як він зазначив, існують і проблеми з поданням електронних декларацій. У обов’язковому порядку їх мають зареєструвати на сайті до 1 листопада 2016 року, але поки у системі є лише 801 декларація, тобто менше, ніж 1% від того, що мало би бути.

«Усі посадовці чекають прийняття закону, який «вб’є» декларування, або відповідальність у цій сфері, або сховає інформацію, яку вони подаватимуть. Те, що є зараз, їх критично не влаштовує, тому що майже не лишає можливості збрехати в декларації, або ж така брехня призведе до посадки в тюрму на два роки. Така ж відповідальність чекає і на тих, хто умисно не подає декларацію у встановлені строки».

БЕЗ КОМЕНТАРІВ