Науковці визнали, що глобальне потепління вже не зупинити
Науковці визнали, що глобальне потепління вже не зупинити

Навіть якщо всі країни світу нарешті домовляться про давно заплановане різке обмеження викидів вуглекислого газу, Світовий океан продовжить нагріватися у найближчі сотні й тисячі років. Про це пише Naked Science із посиланням на висновки, опубліковані Американським метеорологічним товариством, підготовлені за участі 413 кліматологів із 58 країн світу, передає Укрінформ.

Рівень Світового океану, зростання температури його верхніх шарів і поверхні суші, вміст в атмосфері вуглекислого газу – всі ці показники в 2014 році встановили нові рекорди. Також триває танення льодовиків.

За словами Томаса Карла, директора, який координував роботу над бюлетенем, «весь набір індикаторів демонструє зміни клімату повсюдно, від глибин океану до верхніх шарів атмосфери». І, судячи з цих даних, вдіяти з тим, що відбувається, неможливо вже нічого: навіть якщо станеться неймовірне і всі країни світу, нарешті, домовляться про давно заплановане різке обмеження викидів вуглекислого газу, Світовий океан – основне сховище тепла на планеті – продовжить нагріватися у найближчі сотні, а може, й тисячі років.

Дані, оприлюднені NOAA, дійсно лякають. Так, вміст вуглекислого газу в атмосфері склав 397,2 частин на мільйон (ppm) проти 354 ррм в 1990 році. Основну провину за цей процес автори доповіді покладають на людську діяльність, вказуючи, що за цей період промислові викиди зросли вчетверо.

На цьому тлі середня річна температура над поверхнею суші поставила новий рекорд за всю історію сучасних спостережень починаючи з 1880-х. У минулому році вона була на 0,37-0,44 С вище, ніж в 1981-2010 роках, і на 0,88 С вище рівня 1880-х. Температурні рекорди оновили кілька десятків країн, а також вся Африка. Невелике зниження середньорічної температури відмічається лише в деяких районах на сході Північної Америки та Центральної Азії.

Океан схильний до перепадів температури в набагато меншій мірі, але і його велетенська, теплоємна маса вже залучена до загального розігрівання планети. Цей процес супроводжується повсюдним таненням льодовиків, зростанням числа й сили циклонів, підвищенням рівня води та її кислотності. Танення в Арктиці починається на 20-30 днів раніше, ніж у середньому в попередні роки, а ураганів зафіксовано приблизно на 10% більше – 91 замість 82.

Порівняно з 1990-ми роками рівень води у Світовому океані піднявся на 6,2 см. У різних регіонах світу цей процес відбувається нерівномірно і не виглядає настільки загрозливим: кілька зайвих сантиметрів не призведуть, звичайно, до затоплення цілих країн чи міст. Куди небезпечніші зміни глобальних течій. Зокрема, Гольфстрім, який століттями пом’якшував клімат у країнах Західної та Північної Європи, вже демонструє тенденцію до послаблення.

Інформаційний Акцент

  • Скептик

    Не забудьте пересмотреть фильм Кин-дза-дза, вот что нас ждет.

  • Скептик

    Да плевать! Лишь бы бизнес шел как надо, под занавес будем торговать чистым воздухом и остатками чистой воды. Про еду забудьте – будем жрать пластиковую кашу.