В.Путін
Російська стратегія в Сирії залежатиме від того, як буде сприйнято промову Путіна на Генасамблеї ООН

«Путіну однаково, чи переможе Асад. Мова йде про російську проекцію сили». Таку назву має ​​стаття в Foreign Policy, яку написали заступник директора Програми Росії та Євразії (Вашинґтон) Джеффрі Менкофф і директор Програми близькосхідних досліджень (Вашинґтон) Ендрю Боуен.

Незважаючи на серйозне посилення військової допомоги Дамаску, в Москві цими днями кажуть, що Кремль не планує масштабного військового наступу в Сирії, йдеться в статті. Судячи з розмов з чиновниками та експертами у Москві, російська військова присутність має кілька цілей. По-перше, Москва має намір підтримати сирійську армію, щоби виграти час для Асада і полегшити переговори щодо політичного врегулювання з урахуванням інтересів Росії, якій потрібен стратегічний опорний пункт у Середземномор’ї, а також «вплив всередині Сирії та в регіоні загалом, що відверне подальше перетворення держави на гніздо тероризму», пишуть Менкофф і Боуен.

«Другою метою розміщення російських сил є утвердження позиції Москви як політичної сили, з якою доведеться рахуватися протиборчим групам у Сирії та в регіоні, включно з широкою коаліцію під керівництвом США, яка б’ється проти «Ісламської держави». «Деякі російські чиновники визнають приватно, що дні Асада як глави єдиної Сирії, найімовірніше, полічені. Однак, Путін хоче уникнути неконтрольованого хаосу, на зразок того, який настав слідом за падінням Саддама Хусейна в Іраку та Муаммара Каддафі в Лівії», і хоче гарантувати, що постасадівський уряд поважатиме російські інтереси, насамперед, це Тартус.

«Політичне врегулювання, яке зберегло б сирійську державу, – можливо, на тій умові, що Асад залишиться на своєму посту до кінця його президентського терміну, а потім піде у відставку або погодиться провести нові президентські вибори, – буде прийнятним для Росії», – йдеться у статті. «Якщо обмежена допомогу Асаду не зможе запобігти його падінню чи російські з’єднання самі опиняться під обстрілом і зазнають втрат, то можливість затягування операції цілком реальна. Ризик для Москви полягає в тому, що за відсутності політичного рішення вона може виявитися втягнутою в громадянську війну в Сирії», – підсумовують Менкофф і Боуен.

Водночас оглядач The Financial Times Деметрі Севастопуло пише: «Навіть російські урядовці та радники стверджують, що вони не знають, як далеко можуть зайти військові плани президента Владіміра Путіна в Сирії». За словами однієї обізнаної особи, російська стратегія може залежати від того, як буде сприйнято промову Путіна на Генасамблеї ООН і чи просунеться дипломатія в кулуарах асамблеї.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, Росія відправляє військову техніку й військовослужбовців до Сирії, однак не всі офіцери та контрактники хочуть воювати і деякі з них відмовляються їхати в гарячу точку. Зокрема, 16 вересня в частину прибув представник Генштабу, який заявив, що наказ про відрядження за кордон секретний. Він підтвердив, що роту відсилають в сирійську Латакію, і не виключив участі в бойових діях. Контрактники вирішили офіційно відмовитися від відрядження, або покласти на стіл рапорти про звільнення.

У свою чергу, сирійські повстанці попереджають, що втручання в конфлікт Російської Федерації призведе лише до ескалації війни та може сприяти наданню союзниками повстанців Перської затоки більше військової допомоги.

Читайте: The Financial Times: яким є чергове завдання «зелених чоловічків» Путіна?..

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ