Ельмар Брок, голова комітету із закордонних справ у Європейському парламенті,
Ельмар Брок пропонує краще озброїти Україну

Сепаратисти в східній частині України, підтримувані Росією, порушують перемир’я частіше, ніж українські вояки. Аналізуючи щоденні звіти Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ), німецька Frankfurter Allgemeine дійшла трьох основних висновків.

По-перше, сепаратисти значно частіше відмовляють у місії спостерігачам ОБСЄ, ніж урядові війська.

По-друге, навіть попри ці обмеження спостерігачі на територіях, підконтрольних сепаратистам, фіксують набагато більше заборонених систем зброї, ніж у царині контролю Збройних Сил України. Облік важкої артилерії та важкої військової техніки, як-от бронетранспортерів і зеніток, налічує 1100 порушень з боку сепаратистів і 340 – з боку ЗСУ.

По-третє, як випливає з доповідей ОБСЄ, сили «народних республік» відкривали вогонь з артилерії частіше (850 випадків), ніж українці (520). При цьому тут не враховані записи камер спостереження, адже сепаратисти саботують їх на своїй території.

Недільний випуск німецької газети Frankfurter Allgemeine публікує опитування німецьких політиків, присвячене можливим політичним наслідкам того, що відбувається. Тоді як представники ХДС (Християнсько-демократичного союзу) ведуть розмову про можливі поставки зброї, політичні діячі СДПН (Соціал-демократичної партії Німеччини) і партії Зелених вимагають, щоби санкції ЄС проти Росії зберігалися. В останні місяці міністр закордонних справ Франк-Вальтер Штайнмаєр заговорив про їхнє поступове скасування. Він вирушає в понеділок до Єкатеринбурга, де говоритиме з російським міністром закордонних справ Сєрґєєм Лавровим про Україну. Тим часом українці привели свої сили на Сході та біля Криму в стан підвищеної готовності після того, як Москва звинуватила Київ у спробах терористичних актів.

Так, євродепутат від ХДС Міхаель Ґалер висловився за відправку в Україну більшої кількості розвідувальної техніки і оборонного озброєння. «Йдеться про забезпечення законною обороною суверенної території України і терміновість запобігання новому російському просуванню з російською зброєю, солдатами і оплаченими сепаратистами», – зазначив Ґалер.

Його колега по партії Ельмар Брок, голова комітету із закордонних справ у Європейському парламенті, теж за те, щоби краще озброїти Україну. Постачання оборонних озброєнь не було досі, бо Росія могла це використати, щоби звинуватити в порушенні Мінської конвенції. Проте, таку угоду можна було б оформити належним чином, щоби Кремль не побачив у цьому порушення. Брок висловився за розширення санкцій проти Росії, враховуючи встановлені місією ОБСЄ факти.

Депутат від СДПН Фріц Фельґентрой, член комітету з оборони в Бундестазі, з іншого боку, розкритикував поставки зброї в Україну. Він стверджує: «Озброєння України має мало сенсу. Почавши розкручувати таким чином спіраль, Україна, незважаючи на підтримку, завжди відставатиме. Це, найімовірніше, не внесе жодних істотних змін в загальну ситуацію, лише призведе до більшої кількості жертв». Утім, Фельґентрой виступив проти послаблення санкцій щодо Росії, додавши, що «натомість ЄС мав би не виключати можливості посилення санкцій та розробити конкретні кроки задля цього».

Ребекка Хармс від «Зелених» зажадала, щоб уряди країн ЄС, нарешті, припинили однаковою мірою звинувачувати українців і сепаратистів у воєнному загостренні. Це порівняння нестерпне і послаблює реформаторів в Україні. Хармс додала: «Слід зупинити ставити під сумнів санкції, вжиті проти Росії. Тільки об’єднавши дипломатію та санкції, ЄС може чинити вплив. Це жахливо, що Кремль часто успішний у розділенні ЄС».

Тим часом МЗС Німеччини випустило свою заяву з оцінкою ситуації в східній частині України, яка істотно відрізняється від оцінки FAZ.NET. Доповіді ОБСЄ нібито не містять «жодного чіткого розподілу порушень режиму припинення вогню, лише непрямі докази для окремих інцидентів». З них не випливає «очевидної переваги однієї сторони». Проте, кількість порушень режиму припинення вогню в останні тижні занадто висока, угоду про припинення вогню треба терміново стабілізувати. Постачання зброї, навіть лише оборонної, не є повноваженням міністра закордонних справ, щоби врегулювати конфлікт в Україні, підкреслюється у заяві німецького МЗС.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ