Оксана Забужко, письменниця
Оксана Забужко, письменниця

Із телефонної розмови з українським журналістом.
– Пані Оксано, а як Ви ставитесь до того, що Президент у своїй промові процитував Маяковського?
– ??????
(О Господи, хто, хто, який рендомний дебілізатор їм пише такі запитання?!)

– А ви, кажу вкрадливо, той вірш Маяковського пам’ятаєте?
– Ее… чесно кажучи, ні.
– А ви прочитайте, він цікавий. Там у тексті ще одна цитата зашита. Про інтертекстуальну гру чули? Порошенко цитує Маяковського а Маяковський у цитованому вірші, своєю чергою, цитує Вороного…

(Реакції впізнавання знов жодної не диво, українські класики в нас «неформат», а ті з них, кого вбила Радянська влада, й поготів, тож коротко пояснюю трубці, хто такий.

– Так от, Маяковський цитує його переклад «Інтернаціоналу», що був у 1920-ті дуже популярним і досі вважається канонічним, перші рядки приспіву цитує, які його на слух нереально вставляють… І виходить така прихована перекличка поетів дуже символічна і навіть по-своєму пророчо-містична, прочитайте тепер собі ці дві цитати підряд і зацініть::

ГОВОРЮ ТЕБЕ: ТОВАРИЩ МОСКАЛЬ,
НА УКРАИНУ ШУТОК НЕ СКАЛЬ,
ЧУЄШ? СУРМИ ЗАГРАЛИ,
ЧАС РОЗПЛАТИ НАСТАВ!

Неслабо, що? Непоганий епіграф для військового параду в Києві-2016-го? От зробіть такого мотиватора й поставте собі на сайт, дарую ідею!..

– Еее.. хи-хи.. кх-гм…

(Мій бесідник явно не знає, що робити з почутою інформацією. Заспокоюю:)

– Маяковський, звісно, нічого такого на думці тоді не мав. І Президент наш, упевнена, не знав, що в такий спосіб передає «москалям» привіт од розстріляного Вороного… Просто, є така штука як каже один мій знайомий, «помста мови». Не ми говоримо нами говорять. Важливо розуміти, хто…

(Тут мій бесідник остаточно лякається й спішить прощатись.)

Якої відповіді на стартове запитання від мене чекали так і лишилось загадкою. Але щось мені підказує, що мотиватора з Маяковським і Вороним не буде, і що ця розмова до публіки не дійде. Що ж, хай побуде тут.

Джерело: Oksana Zabuzhko (Оксана Забужко)

БЕЗ КОМЕНТАРІВ