Олег Покальчук, соціальний психолог
Олег Покальчук, соціальний психолог

Співробітники називають його «Міністерством правди», а міжнародні ЗМІ з минулого року пишуть про «фабрику тролів» в Санкт-Петербурзі. В агентстві, яке офіційно називається ТОВ «Інтернет-дослідження», працюють сотні людей, яким платять за розповсюдження прокремлівської інформації в соціальних мережах або в розділах коментарів на новинних сайтах. Журналіст «Радіо Свобода» поговорив на початку вересня з Ольгою Мальцевою, вже третім співробітником, який виступив з викриттям діяльності агентства.

Це агентство стоїть за успішною дезінформацією про нібито хімічну катастрофу в американському штаті Луїзіана або про передбачуване поширення лихоманки Ебола в Атланті. Раніше в цьому році «тролі» намагалися вплинути на результати референдуму в Нідерландах з питання ратифікації Угоди про асоціацію між ЄС та Україною за допомогою підробленого відео, що містить загрозу терактами на адресу громадян Нідерландів.

«У якийсь період, коли в Сирії загострювалася обстановка, дуже багато було Сирії. Але найбільше все ж таки було про Україну», – так пані Мальцева описує свою роботу, яка полягала в написанні постів. Вона також допомогла розкрити деякі деталі, що дозволили встановити зв’язок між «фабрикою тролів» і атаками на російських політичних діячів.

У пані Мальцевої відбулася дуже цікава розмова з її колишнім начальником після того, як стало ясно, що вона готова публічно розповісти про свою роботу: «Пропонував нам грошей за мовчання, щоби ми нічого не викладали в Інтернет. Вони вигадали, що з мене, нібито, збираються зробити запеклого опозиціонера, що я – дурна, що я на це повелася, а навіщо мені це треба. У вас буде, мовляв, сім’я, а навіщо вам цей галас?».

Робочий день «троля»: 12 годин на день, 135 коментарів за зміну, 200 знаків в одному коментарі, оплата – 45 тис. рублів (615 євро) на місяць. Читайте інтерв’ю з колишнім «тролем» Маратом Буркхардом (англійською мовою).

Як агентство відреагувало на вбивство лідера російської опозиції Боріса Нємцова? «Тролям» наказали припинити роботу над усіма іншими темами і зосередитися на поширенні дезінформації про те, хто вбив опозиційного політика, покладаючи провину на українців, американців чи самих російських опозиціонерів. Литовський фільм «War 2020 (Війна 2020)» проливає світло на цю історію.

У дослідженні Центру передового досвіду НАТО «Інтернет-тролінг як інструмент гібридної війни: на прикладі Латвії» аналізуються різні види троллінгу.

Фінська журналістка Джесіка Аро, що отримала премію за свою роботу, провела розслідування, як проросійські «тролі» маніпулюють фінами в соціальних мережах.

Джерело: Oleh Pokalchuk

БЕЗ КОМЕНТАРІВ