Олександр Деркач, бізнесмен, економіст
Олександр Деркач, бізнесмен, економіст

Минулого тижня в пресу потрапила інформація про підготовлювану в авральному порядку реформу оподаткування фізосіб. Типу реакція на панамські офшори. Авторства пані Южаніної.

Суть проста і як би навіть приємна. На встановлену дату кожному дається право розкрити всі дані щодо своїх активів в Україні та за кордоном. На ці кошти буде оголошена амністія. Повна, або доведеться заплатити умовну ставку податку. Наприклад 3 відсотки. І все. Після цього ти законослухняний громадянин і нікому нічого не винен. Надалі податкова контролюватиме відповідність доходів і витрат і штрафуватиме на 30 відсотків за перевищення.

Народ почав обурюватися. Хочуть мовляв, залізти в труси середнього класу і витрусити останнє, що там є. Я хочу вас заспокоїти. Ніхто цим займатися не буде і не для цього всі ці реформи затіваються. Не вірю я в те, що держава зможе організовувати контроль витрат, щоби це було технологічно і щоб овчинка коштувала вичинки. Та ще при анонсованому скороченні ДФС втричі. Головна ідея цієї реформи, на мій погляд, в іншому. І вона дуже неоднозначна. І не безневинна. Особливо в нашому поляризованому суспільстві. Так, таким чином будуть легалізовані активи за кордоном. Що дуже потрібно нинішнім політикам-бізнесменам. Вони «перезавантажаться» і підуть далі по життю з високо піднятою головою. Не боячись нових «…ґейтов».

Але ж одночасно буде відмита та легалізована вся власність, вкрадена у держави, всі кошти, «випиляні» з бюджету, всі хабарі, зібрані з нас з вами за всі 25 років. Про рахунки в наших банках я говорити не буду. Все це дрібниця. Там є облік, сплачуються податки тощо. Я про закордонні рахунки і компанії. На одну дошку будуть поставлені нормальні бізнесмени, які інвестували власні, зароблені, гроші. Зокрема, і ті, якм нині стали політиками. І корумповані судді, чиновники, мери, прокурори, сбушники, яких через день ловлять на хабарах на сотні тисяч доларів. Корумповані політики з депутатами, які продають (купують) мандати по «п’ятірці» баксів і живуть в будинках у Кончі з деклараціями в 30 тисяч грн. Сьогодні вони мучаться і страждають. Колядують, «змінюють» хрущовки в Києві на вілли в Ніцці, купують «за 500 доларів» квитки на приватні бізнес-джети, дружин по Цюріху з торбинками кеша за шубами ганяють. Загалом живуть без радості. Маючи рахунки на десятки і сотні мільйонів в західних банках.

А завтра заживуть повнокровним життям. Як люди. Здогадайтеся з одного разу, на кого вони будуть легалізовувати свої бабки. На себе, або на дружину-рукодільницю, чоловіка -куропаточніка, маму, бабусю, собачку? Все таки суддя апеляційного суду з 50-100 лимонами баксів в якому-небудь Credit Suisse буде трохи різати око, погодьтеся. Я б на місці панів Іванющенка, Азарова, Клименка, Януковича і Со першими побіг би декларуватися. Щоби далі з чистою совістю, так би мовити.

Чи підуть декларуватися інші, кому не так пощастило в житті. Не знаю. Коментарі пана Насірова, що вони, мовляв, хочуть просто подивитися, а що там на руках у населення. 60 мільярдів або 100, м’яко кажучи, віддають лукавством. По-перше більшу частину «на руках» легко побачити в балансах банків. Наприклад, станом на 1.01.2014 і сьогодні. А по-друге, якщо ви і так всім все прощаєте, навіщо вам знати, що там у кожного. Контролюйте витрати. Може, щоб кого треба на кукані тримати. Є в мене підозра, що нормальні люди підуть декларуватися тоді, коли будуть впевнені, що пан Насіров сам живе на свої задекларовані 6 або скільки там тисяч грн. І пані Южаніна. І пан Гройсман. Й інші пани та пані. І ще – якщо знатимуть, що інформацію з їхніх декларацій не можна буде купити за 50 гривень на Петрівці.

Джерело: Деркач Олександр

БЕЗ КОМЕНТАРІВ