Олександр Деркач, бізнесмен, економіст
Олександр Деркач, бізнесмен, економіст

Кілька слів про тарифи. На газ, воду, електрику. Якось так нас поступово привчили, що в світі є лише два види тарифів. Правильні та популістські від Тимошенко і Ляшка. А давайте подивимось на цю справу дещо під іншим кутом. Може виявитися, що насправді є якісь треті тарифи.

Почнемо з того, що «Київгаз», «Київводоканал» і «Київенерго» – це давно приватні компанії. А не те, що ви думаєте. У водоканалі начебто ще залишилися 25 відсотків у міста. У кого інші та кому належить «Київгаз» – це таємниця, вкрита мороком. Напевно, дуже спеціальним людям, яких навіть Ґуґл не знає. Але точно не нам з вами. Електрикою нас забезпечує пан Ахметов. Хоч тут зрозуміло.

Що виходить з цього. По-перше, це підприємства-монополісти. Ціноутворення яких регулюється державою. Ви чули колись про якесь резонансне розслідування Антимонопольного комітету з цього питання? З подальшими фінансовими висновками. Я – ні. А взагалі, хто-небудь знає, з чого реально складається ціна на воду, газ, електрику. І скільки в їхній собівартості закладено яхт, бізнес-джетів, футбольних клубів, вілл в Ніцці, номерів на Сардинії та інших дрібних, але таких приємних радощів життя. Як там пан Фірташ у Відні? Чи не поневіряється по бараках? Помідорами на Nash Market не торгує? Через «економічно необґрунтовані тарифи». Чому, наприклад, газ на вході коштує менше 200 доларів, а на виході всі 300 з ґаком.

З першого випливає по-друге. Через те, що вони всі монополісти, і піти крім них нам нікуди, вони з нас всіх мотузки в’ють і люблять нас у всіх можливих позиціях. Причому навіть у жлобських дрібницях. Типу змусити особисто постояти в кілометрових чергах для перереєстрації договорів або дві-три години у хаті пересидіти, коли вони лічильники прийдуть перевіряти. Ще їм подобається пенсіонерів з паперовими платіжками, починаючи з кожного 20-го числа, збирати під «Ощадбанком». А ще вимагають передоплату на «лівака» за 3 місяці та хабарі за підключення бізнесу до мереж. За умови, що ми самі побудуємо трансформаторну підстанцію та передамо їм на баланс безкоштовно. І так далі. І тому подібне. І немає, і не буде числа їхнім витівкам. Поки у нас будуть два тарифи. Їхній та неправильний. І поки вони будуть монополістами.

P.S. Це не питання лише Києва. Так – скрізь.

P.P.S. А Юлині і Ляшкові тарифи пільгові, коли б теж не від тих самих спонсорів. Які розуміють, що краще гарантовано отримати дешевий тариф, а різницю «віднести» на державу. Ніж задекларувати високий і не отримати нічого. Хоча це лише моя гіпотеза.

Джерело: Александр Деркач

БЕЗ КОМЕНТАРІВ