Олександр Деркач, бізнесмен, економіст
Олександр Деркач, бізнесмен, економіст

Триває дискусія з приводу стипендій. Треба платити, не треба. На мій погляд, все це – абсолютно другорядне та ні на що не впливає. У нас за останні десятиліття повністю деградувала вища освіта. Про це треба говорити.

Я говорю про це не абстрактно. Син нещодавно закінчив школу. У ВНЗ йдуть 100 відсотків випускників. З мого класу колись в інститут пішли 5 осіб з 35. З них троє медалістів. Решта – пішли в технікуми і ПТУ. Сьогодні академії, університети та інститути є в кожному підворітті. Кращий з наших вишів – університет Шевченка – на 350-му місці в рейтингу в світі. Решту взагалі не видно. Диплом випускника не дає нічого. Ані сучасних знань, ані роботи, ані зарплати. Якщо звичайно не брати до уваги зарплату в 5 тисяч гривень брудними в місяць, яку ще потрібно знайти.

Цікаво, кому потрібні 35 тисяч юристів, яких щорічно випускають наші ВНЗ. І навіщо потрібні ці дурні ЗНО, для яких потрібно наймати репетиторів, щоби їх скласти. Без яких не дають атестат і без яких не приймають до ВНЗ, куди потім в результаті приймають усіх. Маячня. Через це тисячі дітей щороку їдуть вступати в Польщу. Найталановитіші. Тому що в університети Британії вони вступити не можуть, а в наші – не хочуть.

Треба думати не про стипендії. У тій же Британії ніхто стипендій не платить. І в Америці не платить. А конкурс – 25 осіб на місце в Оксфорді. Досить гратися в ці «бюджетні» місця у вишах. Треба всю освіту робити платною. Нехай держава платить за конкретного випускника. Тоді перестануть ловити за руку ректорів із золотими зливками в сейфі. Тоді університети зможуть розвивати свою матеріальну базу, залучати нормальних викладачів і платити їм гідну зарплату. Багато хто не виживе. Але можливо ті, які виживуть, років за 15-20 зможуть конкурувати в Європі. Я без іронії. Інакше – взагалі тупик.

Що стосується стипендій. Підтримувати треба найталановитіших. Через оплату навчання, через стипендії. 10 відсотків. А краще 5. Так, як робиться у всьому світі.

Джерело: Деркач Олександр

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ