Олександр Деркач, бізнесмен, економіст
Олександр Деркач, бізнесмен, економіст

Вчора Світовий банк опублікував щорічний рейтинг Doing Business. Україна в 2017 році в ньому виявилася на 80-му місці. У порівнянні з 83-м минулого року. Нас обійшли не тільки Грузія (16-е місце), не тільки Білорусія (37-е), не тільки Росія (40-е), але і Киргизія (75-е), про існування бізнесу в якій я навіть не підозрював.

Місце явно не обрадувало Президента, судячи з його скупих коментарів. Хоча він і намагався проводити якісь порівняння з 2011-14 роками. Начебто виграшні. Не обрадувало воно, судячи з усього, і віце-прем’єра Кубіва, який сьогодні дав зуб, що в наступному році ми точно опинимося в 50-ці. Якщо Верховна Рада ухвалить чи то 15, чи то 30 законопроектів. І напевно, багато інших «якщо». Рік тому міністр економіки зі складним литовським прізвищем, яке я не запам’ятав, вже давав такий зуб. Упевнений, всі зуби у нього на місці.

Цей рейтинг дуже важливий. Він показує наскільки легко займатися бізнесом в країні. Чим він буде вищий, тим більше буде інвестицій, податків, доходів у населення і менше хабарів у чиновників. І, відповідно, навпаки.

Найсумніше в усій цій історії те, що даний рейтинг жодного відношення ані до величини економіки, ані до ступеня її просунутості, ані до наявності (відсутності) війни, ані до рівня добробуту не має. Крити нічим. Він визначається за одинадцятьма показниками. Серед них доступ до кредитів, податкова система, реєстрація власності, дозволу на будівництво, підключення до електроенергії тощо.

Я займаюся бізнесом давно. Майже 25 років. Можу порівнювати. У нас кардинально нічого не змінилося ані в порівнянні з 2011-м, ані з 2014-м роком. За винятком якихось декоративних деталей. Попри всі розмови про дерегуляцію. Колеги бізнесмени, поправте мене, якщо я помиляюся. І я впевнений, нічого не зміниться, поки той же, наприклад, Кубів не буде персонально відповідати своїм кріслом за дане питання. І поки влада не буде ним займатися хоча б так, як вона займається безвізовим режимом. Необхідність якого, на мій погляд, зворотньо пропорційна місцю країни в тому рейтингу, про який я пишу.

Джерело: Деркач Александр

БЕЗ КОМЕНТАРІВ