Олександр Кочетков, політолог
Олександр Кочетков, політолог

А, власне, на що розраховує недоімператор? Зрозуміло, що на те, щоби заморочити Штати боротьбою з «ІГІЛ», розколоти Європу, збентежити «російськощелепних» в країнах колишнього Варшавського договору і на цій каламутній хвилі привласнити собі якесь право супердержави карати і милувати на свій розсуд. Що фактично є ідеалом дворової шпани, але в державному масштабі.

Але в сутнісному плані на що? Тут все куди цікавіше і драматичніше. Відомо ще зі Старого Завіту, що людина за своєю природою гріховна – жадібна, брехлива, злодійкувата, ледача, хтива. Але в цивілізованому світі це – вади. Їх засуджує суспільство і карає правосуддя. І спритний європейський бізнесмен може і готовий всередині душі дати хабар, якось схитрувати, щоби зірвати куш, але страшно і громадська думка стримує.

Інша справа – Росія. Тут порок зведений в негласний, але непорушний закон життя. Крадуть всі. Але засуджують і карають лише тих, хто вкрав не за чином або попав під роздачу, на кшталт Улюкаєва.

Не треба будувати складну схему, щоби підкупити російського чиновника – вони самі зголошуються і категорично наполягають на злодійських схемах і виведенні вкраденого за кордон. Вони готові нажитися на чому завгодно, без будь-яких моральних обмежень. Там це – не гріх, це підтримувана суспільством практика.

В Україні оприлюднення електронних декларацій викликало обурення. У Росії воно викликало б повагу до «людей, які вміють жити». Ну, а що, бояри вірно служать цареві, той зі свого плеча обдаровує їх шубосховищами – все чесно. По-російськи. Скрепно.

Морально нестійкий західний бізнесмен, потрапляючи в Росію, раптом знаходить свій порочний рай, де можна все: вкрасти і на вкрадене купити владу, шану, любов, славу.

І Путін переконаний, що збудоване ним не місто, а ціла імперія гріха врешті-решт переможе. Вона магнітом витягне назовні з цивілізованого світу їхні таємні пристрасті та пороки, дасть їм розгорнутися на всю широчінь і тим самим пошириться Європою і далі – з усіма зупинками. Тому що вона відповідає темній людській природі.

Україна пручається не тільки військовій агресії. Куди складніше нам встояти проти експансії пороку, зведеного в державну чесноту. Тим більше, що адептів вседозволеності у нас більш ніж достатньо. І це ще один аргумент про життєву необхідність моральної влади в Україні.

Джерело: Александр Кочетков

БЕЗ КОМЕНТАРІВ