Олександр Кочетков, політолог
Олександр Кочетков, політолог

У червні 1996 року я працював керівником групи іміджу Президента України. Головною темою в АП тоді була, зрозуміло, Конституція України. Справа в тому, що Кучма спочатку не дуже хотів ухвалення Основного Закону. Коли про це йшла, говорив: «Ну, ухвалимо. Так її ж потім виконувати доведеться!». Тобто, він сприймав Конституцію як закон, який нікому, навіть Президенту, не оминути. Але все ж таки спільними зусиллями вдалося переконати Кучму, що держава без Конституції якась неповноцінна. І конституційний процес вдалося зрушити з мертвої точки.

Але коли текст був уже написаний і узгоджений в Конституційній комісії, з’ясувалося, що депутати ВР не горять бажанням голосувати. У багатьох виникли якісь несуттєві зауваження, що супроводжувалися натяками і прямими проханнями на адресу АП – мовляв, ви мені це і це, а вже я проголосую обов’язково. До речі, тоді не про гроші домовлялися, Боже збав, а про рішення якихось питань, які сьогодні виглядають смішними, наприклад, виділити комп’ютери для фракції. У підсумку, в продавлювання Конституції через Раду були втягнуті всі.

І ось десь 25 червня заходжу ввечері в приймальню Президента. Там багатолюдно. Сидимо, розмірковуємо щодо жадібних відсталих депутатів. Вирішив пожартувати. Кажу Горбуліну, який тоді секретарем РНБО був, майже віце-президентом: «А ось уявіть, що йдете Ви кулуарами Ради, а назустріч Вам міністр оборони. І ви його голосно так питаєте: «А скільки потрібно часу, щоби перекинути до Києва, до Верховної Ради, полк десантників?». А він, такий, рапортує: «Три години. Готові до виконання будь-яких наказів». У Горбуліна з гумором все нормально, він в КБ «Південному» у КВК брав участь. Посміялися.

Найсмішніше, що Володимир Павлович наступного дня цей жарт натурально виконав в Раді! І моментально серед депутатів прокотилася ідіотська чутка, що полк десантників вже сидить в підвалах Кабінету Міністрів (там дійсно підземелля великі), готовий в’язати народних обранців і вивозити їх в невідомому напрямку.

Не буду стверджувати, що ця хохма стала вирішальною, але вплинула. У всякому разі, незабаром відбулася знаменита конституційна ніч. Якщо порівнювати ті майже романтичні часи з нинішніми … Чесно кажучи, і порівнювати нічого!

Джерело: Александр Кочетков

БЕЗ КОМЕНТАРІВ